ԱԱՀ. Հայաստանը չի ընդունում իր պատասխանատվությունը Ադրբեջանի դեմ անթիվ հանցագործությունների համար
Նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանում նշվող Հաղթանակի օրը խորհրդանշում է ադրբեջանական ժողովրդի տոկունությունը, ռազմական հզորությունը և արդարության հաղթանակը, որը երկար տարիներ տառապել է Հայաստանի կողմից օկուպացիայից, էթնիկ զտումներից և ցեղասպանությունից։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի հայտարարության մեջ։
«Ռասիզմի և էքսպանսիայի գաղափարախոսության վրա հիմնված Հայաստանի ագրեսիվ քաղաքականության նկատմամբ տարած հաղթանակն ապահովեց միջազգային իրավունքի գերակայությունը։ Մենք՝ արևմտյան ադրբեջանցիներս, Հայաստանի կողմից էթնիկ զտումների արդյունքում մեր հայրենի հողերից վտարված, հավատում ենք, որ արդարությունը կրկին կհաղթի, և մենք կկարողանանք անվտանգ և արժանապատիվ վերադառնալ հայրենիք։
Ադրբեջանի պատմական հաղթանակը ամուր հիմք է հանդիսանում տարածաշրջանում կայուն խաղաղության համար: Ցավոք, Հայաստանը խոչընդոտում է դրան։ Այդ երկիրը չի ընդունում իր պատասխանատվությունը Ադրբեջանի դեմ անթիվ հանցագործությունների համար, դեռ հերոսացնում է ռազմական հանցագործներին, չի բացառում մեր երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջների մասին դրույթները Սահմանադրությունից և վարում է ռազմականացման լայնածավալ քաղաքականություն։ Հայաստանը պետք է ձեռնպահ մնա ապակառուցողական քայլերից, ապահովի արևմտյան ադրբեջանցիների խաղաղ վերադարձը և այդ նպատակով երկխոսություն սկսի մեզ հետ»,- ասված է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հայտարարության մեջ։