ԱԱՀ. Լոզոն մտադիր է կանխել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության հաստատումը
Եվրախորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Նատալի Լուազոն, ով ավանդաբար կողմնակալ մոտեցում է դրսևորում Ադրբեջանի նկատմամբ, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հնչեցրել է հայտարարություններ, որոնք խաթարում են խաղաղ գործընթացը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի մեկնաբանության մեջ։
«Իր հարցազրույցում Նատալի Լուազոն, իբր, մի կողմից մտահոգված է Հայաստանի ինքնիշխանությամբ, իսկ մյուս կողմից՝ խրատում է Հայաստանին՝ բացատրելով այս ինքնիշխան երկրին, թե ինչ դիրքորոշում պետք է ընդունի Ադրբեջանի հետ բանակցություններում։ Լուազոն կոչ է անում Հայաստանին չքննարկել արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի և տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման հարցը՝ հստակ ցույց տալով, որ իր իրական նպատակը երկու երկրների միջև կայուն խաղաղության հաստատումը կանխելն է։ Լուազոն ևս մեկ անգամ ապացուցում է իր ապօրինի մոտեցումը՝ առաջ քաշելով անհիմն պահանջներ՝ ազատ արձակել բազմաթիվ ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների, այդ թվում՝ Խոջալուի ցեղասպանության մեջ կասկածվող անձանց։ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը դատապարտում է Նատալի Լուազոյի դիրքորոշումը, որն ուղղված է արևմտյան ադրբեջանցիների և խաղաղության հաստատման դեմ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։