Ադրբեջանն ու Հորդանանը համակարգում են գործողությունները միջազգային հարթակներում Հիքմեթ Հաջիևի հարցազրույցը Jordan News Agency-ին
12 Հունիսի 2025 17:50
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը հաստատել է ադրբեջանա-հորդանանական հարաբերությունների ամրությունն ու խորությունը բոլոր մակարդակներում՝ դրանք անվանելով եղբայրական և բարեկամական։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Jordan News Agency-ի կայքին, Հաջիևը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև ամուր կապերը, որոնք հիմնված են երկու պետությունների ղեկավարության կողմից սահմանված սկզբունքների վրա։ Նա նշել է Աբդուլլահ II թագավորի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև սերտ և մշտական փոխգործակցությունը որպես երկկողմ համագործակցության անկյունաքար։
Հաջիևը նաև ընդգծել է թագաժառանգ Ալ-Հուսեյն բին Աբդուլլահ II-ի անցյալ տարի Բաքու կատարած այցի և նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության 29-րդ համաժողովի (COP29) շրջանակներում նրա հանդիպման կարևորությունը։ Նախագահի օգնականն այս բանակցությունները անվանել է արդյունավետ և երկկողմ համագործակցության զարգացման համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող։
Հաջիևը նշել է, որ երկրները շարունակում են սերտորեն համակարգել իրենց գործողությունները միջազգային հարթակներում և միասնական դիրքորոշում բռնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի, այդ թվում՝ պաղեստինյան հարցի վերաբերյալ։