Բաքվի անվտանգության ֆորումի հռչակագիրը ստացել է ՄԱԿ-ի փաստաթղթի կարգավիճակ
Սեպտեմբերի 21-ին կայացած Բաքվի 3-րդ անվտանգության ֆորումի հռչակագիրը՝ «Անվտանգության մարմինների փոխազդեցությունը մարդասիրական ճգնաժամերի և գլոբալ մարդածին աղետների կանխարգելման գործում ահաբեկչական հարձակումների և զինված հակամարտությունների ժամանակ» թեմայով, ինչպես նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ուղերձը միջոցառման մասնակիցներին, տարածվել են որպես ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի և Անվտանգության խորհրդի փաստաթղթեր։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս նշանակալի իրադարձությունը վկայում է ֆորումի աճող նշանակության և դրա միջազգային ինստիտուցիոնալ և իրավական հեռանկարի մասին։
Ֆորումի այս տարվա լիագումար նիստում ընդունվեցին դրա կանոնադրությունը, հռչակագիրը և որոշում՝ անվտանգության և հետախուզական գործակալությունների միջև աշխարհում առաջին տեղեկատվության փոխանակման համակարգի ստեղծման մասին։
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության կազմակերպչական աջակցությամբ և շուրջ 90 օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ղեկավարների և բարձրաստիճան ներկայացուցիչների մասնակցությամբ անցկացված միջոցառման մասնակիցներին ուղղված ուղերձում Իլհամ Ալիևը նշել է, որ ֆորումը եզակի ձևաչափ է գլոբալ և տարածաշրջանային սպառնալիքներն ու ռիսկերը բացահայտելու, ինչպես նաև դրանք չեզոքացնելու ուղիներն ուսումնասիրելու համար։