Գաֆարովան` «ԵՄ-ՀՀ ռազմավարական գործընկերության օրակարգի» մտահոգություն առաջացնող պահերի մասին
Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարան) խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան Ադրբեջանում ԵՄ դեսպան Մարիանա Կույունջիչին տեղեկացրել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի մասին։
Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարան) մամուլի ծառայությունից Caliber.Az-ին հայտնել են, որ կողմերը Բաքվում բանակցություններ են վարել, մասնավորապես՝ կարծիքներ են փոխանակել Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունների վերաբերյալ։
Գաֆարովան դիվանագետին տեղեկացրել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի, այդ թվում՝ խորհրդարանների միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումների մասին։
Այս համատեքստում նա անդրադարձել է «ԵՄ-ՀՀ ռազմավարական գործընկերության օրակարգ» փաստաթղթում առկա մտահոգություններ առաջացնող պահերին ադրբեջանա-հայկական խաղաղության գործընթացի տեսանկյունից։
Անդրադառնալով Եվրախորհրդարանի հակաադրբեջանական բանաձևերին՝ Սահիբա Գաֆարովան նշել է, որ տարածաշրջանային ներկայիս իրողությունները և Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության գործընթացում ձեռք բերված հաջողությունները մեկ անգամ ևս ապացուցում են այդ փաստաթղթերի կողմնակալությունը։