«Հայ զինվորականները դաժանորեն սպանել են հինգ հոգանոց ընտանիքի անդամներին» Տուժող Նովրուզովը՝ Բաշ Գյունեյփայա գյուղի վրա հարձակման մասին
15 Մայիսի 2025 17:37
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօրվա դատավարության ժամանակ ցուցմունք է տվել տուժող Քերիմ Նովրուզովը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, Քերիմ Նովրուզովը պատմել է 1991 թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Աղդերեյի շրջանի Բաշ Գյունեյփայա գյուղի վրա հայկական բանակի կողմից իրականացված չորս հարձակումների մասին, որոնց արդյունքում զոհվել են Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մասնակից Գոշուն Աբդուլլաևը (ծնված 1910 թվականին), Համզա Ալեքպերովը և այլ գյուղացիներ։
Տուժողը հայտնել է, որ հայկական բանակի վերջին լայնածավալ հարձակումները տեղի են ունեցել 1992 թվականի մարտի 12-ին։ «Նրանք հարձակվեցին Աղդերեյի շրջանի հինգ գյուղերի վրա, այդ թվում՝ մեր Բաշ Գյունեյփայա գյուղի վրա։ Նրանք շրջապատեցին ամբողջ գյուղը և կրակ բացեցին տանկերից ու ծանր հրետանուց։
Նրանք ունեին բավարար ռազմական ուժ։
Զինված էին ավտոմատներով, գնդացիրներով և դիպուկահար հրացաններով։ Հայրս հերոսաբար զոհվեց 1992 թվականի մարտի 12-ին՝ իր զինակից ընկերների հետ միասին՝ փրկելով խաղաղ բնակիչներին այս կոտորածից։
Այդ մարտում զոհվեցին նաև եղբայրս, երկու հորեղբայրներս, այլ ազգականներ և մանկության ընկերս։ Նրանք հրաժարվեցին հանձնել հորս և մյուս զոհերի մարմինները, չնայած այս մասին բանակցություններ էին վարվում Վիտալի Բալասանյանի միջնորդությամբ»։