Իրանցի դիվանագետ. Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հիմքը առանձնահատուկ որակ ունի
Իրանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները համապարփակ են և բազմաբնույթ՝ հիմնված ամուր հուզական հիմքի և ռազմավարական շահերի վրա։
Այս մասին APA-ին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Սեյիդ Ջաֆար Աղայի Մարյանը։
Նա նշել է, որ իրանա-ադրբեջանական հարաբերությունների հիմքն ունի առանձնահատուկ որակ, ամուր և անքակտելի, ուստի տարբեր իրավիճակներում ու փոփոխությունների ժամանակ հեշտությամբ չի կոտրվում. «Այլ կերպ ասած՝ մեր հարաբերությունները հիմնված են երկար պատմության, խորը և հարուստ մշակութային, կրոնական և ընտանեկան կապերի վրա: Իրանի և Ադրբեջանի միջև առկա են այնպիսի ամուր, բազմակողմ կապեր, և այդ կապերն այնքան բարի ու ընդգրկուն են, որ ցանկացած հարց կամ խնդիր հեշտությամբ կարելի է լուծել և վերացնել հակասությունները։ Սա հենց այն է, ինչ չարագործները հաշվի չեն առնում, և ովքեր փորձում են տարաձայնություններ առաջացնել իրանա-ադրբեջանական հարաբերություններում, նրանք մեծապես սխալվում են»։
Խոսելով տնտեսական կապերի մասին՝ դիվանագետը նշել է, որ Իրանն ու Ադրբեջանը Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքում ունեն ընդհանուր և ռազմավարական շահեր, և երկու երկրներն էլ տարբեր նախագծեր են իրականացնում Հյուսիս-Հարավ ուղղությամբ տրանսպորտային և տարանցիկ ենթակառուցվածքների ամրապնդման ուղղությամբ։