Մարթա Կոս. Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ կարգավորման առաջընթացը փոխում է տարածաշրջանը
20 0Հոկտեմբերի 2025 18:00
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ կարգավորման առաջընթացը փոխում է տարածաշրջանը։
Այս մասին Report-ին ասել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը։
Եվրահանձնակատարի խոսքով, ով տարածաշրջանային շրջագայությունից վերջերս է վերադարձել, մի քանի սերունդների ընթացքում առաջին անգամ հնարավորություն է ստեղծվել վերաբացել տասնամյակներ շարունակ փակ մնացած առևտրային ուղիները։
«Եվրոպայից մինչև Չինաստանի սահմաններ երկրները գիտակցում են այս պահի կարևորությունը։ Նրանք բոլորն այսօր հավաքվել են այստեղ՝ Լյուքսեմբուրգում։ Սա առաջին անգամ է», - ընդգծել է Կոսը։
Հանձնակատարը նշել է, որ ԵՄ-ն մտադիր է համատեղ կառուցել նոր ենթակառուցվածքներ՝ իրեն ավելի մեծ գործողությունների ազատություն և առևտրի, էներգիայի աղբյուրների ընտրության և թվային տվյալների փոխանցման մեթոդների ավելի մեծ հնարավորություններ տալու համար։ Սա կնշանակի ավելի մեծ անկախություն այս երթուղու վրա գտնվող բոլորի համար։
«Մեր աշխատանքը ներդրում է խաղաղության մեջ։ Կոնկրետ համագործակցությունը, փոխկապակցված շուկաները և փոխկապակցված հասարակությունները կարող են ամրապնդել Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ կայունությունն ու բարգավաճումը», - նշել է նա։