ԱԱՀ. Ադրբեջանական ժողովուրդը բախվում է մեծ անարդարության հետ
Հայաստանը շարունակում է կոպտորեն խախտել մարդու իրավունքները՝ մերժելով արևմտյան ադրբեջանցիների վերադառնալու իրավունքը։ Բացի այդ, օտարերկրյա մի շարք երկրների էթնիկ և կրոնական խտրականության քաղաքականության արդյունքում՝ ադրբեջանական ժողովուրդն ամբողջությամբ բախվում է մեծ անարդարության հետ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հայտարարության մեջ՝ այսօր նշվող Մարդու իրավունքների համաշխարհային օրվա կապակցությամբ։
«Լուրջ մտահոգություն է առաջացնում նաև այն փաստը, որ այս երկրները մարդու իրավունքների քողի տակ վարում են խտրականության և ադրբեջանաֆոբիայի իրենց քաղաքականությունը։ Մենք խստորեն դատապարտում ենք այս ի սկզբանե ռասիստական ​​մոտեցումը և վստահեցնում ենք, որ բոլոր ջանքերը կգործադրենք նման գործողությունները բացահայտելու համար։
Մենք ողջունում ենք Հայաստանի 30-ամյա օկուպացիայի ավարտի արդյունքում՝ հարյուր հազարավոր նախկին  հարկադիր վերաբնակների իրավունքների վերականգնումը և նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ մեր խաղաղ վերադարձը մեր  նախիների հայրենիք ապահովելու ջանքերը։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ աջակցել մեր արդար գործին, սա շոշափելի ներդրում կլինի Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի իրականացման գործում»,- ասված է հայտարարության մեջ։