ԱԱՀ-ն դատապարտել է Շվեյցարիայի խորհրդարանի հակաադրբեջանական բանաձևը
Շվեյցարիայի խորհրդարանի ստորին պալատի կողմից Ադրբեջանի դեմ ընդունված բանաձևում պարունակվող զրպարտիչ հայտարարություններն ու անհեթեթ կոչերը, ինչպիսին է՝ «խաղաղության ֆորումի հրավիրումը», ցույց են տալիս, որ նրա կողմնակիցները գործում են միասնության մեջ սադրիչ քաղաքական գործիչների և դիվանագետների հետ, ովքեր ամեն օր Զանգեզուրի լեռներից հեռադիտակով նայում են Ադրբեջանին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի (ԱԱՀ) հայտարարության մեջ։
«Վրդովմունք  է առաջացնում, որ բանաձևին աջակցած պատգամավորները ընդգծելով հայերի վերադարձի կարևորությունը՝ ընդ որում չպահանջելով նույնը Հայաստանից մեր՝ արևմտյան ադրբեջանցիների նկատմամբ։ Նրանք դառնում են էթնիկ և կրոնական կողմնակալության պատանդ և  հղում է արվում իբր 20-րդ դարի սկզբին տեղի ունեցած  մտացածին իրադարձություններին», - ասվում է Համայնքի հայտարարության մեջ։
Համայնքում կոչ են արել տարածաշրջանից հեռու գտնվող ռասիստական ​​դատողություններ դրսևորող, հարցերի էությունը չհասկանալով և դիլետանտական, ռասիստական ​​դատողություններ արտահայտող շրջանակներին՝ դադարեցնել միջամտությունը Ադրբեջանի ներքին գործերին։