Ադրբեջանը ներկայացված է կանաչ նորարարության մեջ ԹՊԿ-ի դերի մասին պանելային քննարկմանը
Ստամբուլում՝ Cleantech Days 2025 2025-ի շրջանակներում կայացել է՝ «Կանաչ նորարարության ամրապնդումը տարածաշրջանային համագործակցության միջոցով. Թուրքական պետությունների կազմակերպության դերը» թեմայով պանելային քննարկումը:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով ԹՊԿ-ի մամուլի ծառայությանը, Ադրբեջանը միջոցառմանը ներկայացրել է՝ Նորարարության և թվային զարգացման գործակալության (IRIA) փոխնախագահ Ռաշադ Խալիգովը։
Միջոցառումը կազմակերպվել է ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) և Թուրքիայի գիտատեխնիկական հետազոտությունների խորհրդի (TÜBİTAK) կողմից՝ ԹՊԿ-ի հետ համագործակցությամբ, և միավորել է աշխարհի առաջատար քաղաքագետներին, նորարարներին և փորձագետներին՝ էկոլոգիապես մաքուր տեխնոլոգիաների զարգացման, ձեռներեցության աջակցության և կանաչ տնտեսության խթանման վերաբերյալ կարծիքներ փոխանակելու համար։
Քննարկմանը մասնակցել են նաև ԹՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Կուբանիչբեկ Օմուրալիևը, UNIDO-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ցզոու Ցզյունը, TÜBİTAK TEYDEB-ի նախագահ Մեհմեթ Ասլանը, Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության տնտեսական հարցերով գլխավոր տնօրեն Այլին Սեքիզքյոքը, Ղազախստանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների փոխնախարար Նուրլան Կուրմալաևը և Ուզբեկստանի նորարարական զարգացման գործակալության տնօրենի խորհրդական Թիմուր Ազամովը։