Ադրբեջանն ու Իրանը քննարկել են ռազմական կրթության ոլորտում համագործակցության հեռանկարները
10 0Հոկտեմբերի 2025 09:23
Իրանի Բարձրագույն ազգային պաշտպանության համալսարանի պատվիրակությունը այցով գտնվում է Ադրբեջանում։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Պաշտպանության նախարարությունից, Ադրբեջանի ազգային պաշտպանության համալսարանի ռեկտոր, գեներալ-մայոր Գյունդուզ Աբդուլովը հանդիպել է՝  ուսումնական և կրթական հարցերով փոխռեկտոր, երկրորդ աստիճանի կոնտր-ադմիրալ Ջավադ Դադաշզադեի գլխավորած պատվիրակության հետ։ Հանդիպմանը հյուրերին ներկայացվել են՝ Ադրբեջանի ազգային պաշտպանության համալսարանի ստեղծման պատմության, կրթական համակարգի և նրա գործունեության հիմնական ուղղությունների, ինչպես նաև ադրբեջանական բանակում ռազմական կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների և այս ոլորտում ձեռք բերված նվաճումների մասին։
Այնուհետև  իրանական պատվիրակությունը այցելել է Ռազմական կառավարման ինստիտուտ։ Ինստիտուտի ռեկտոր, գնդապետ Էլնուր Ալեսկերլին հյուրերին պատմել է ուսումնական հաստատության աշխատանքի մասին։
Այցի շրջանակներում պատվիրակությունը այցելել է նաև Ջամշիդ Նախչըվանսկիի անվան ռազմական լիցեյ։ Լիցեյի տնօրեն, Հայրենական մեծ պատերազմի հերոս, գնդապետ Անար Միրզոևը հյուրերին ծանոթացրել է՝ այնտեղ կիրառվող կրթական համակարգին։
Հանդիպումների ընթացքում մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել՝ Ադրբեջանի և Իրանի միջև գիտության և կրթության, այդ թվում՝ ռազմական կրթության ոլորտում համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ։