Ադրբեջանն ու Սաուդյան Արաբիան ամրապնդում են համագործակցությունը արդարադատության ոլորտում
Արդարադատության նախարար Ֆարիդ Ահմեդովը Ադրբեջանը ներկայացրել է՝ Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր-Ռիադում Երկրորդ միջազգային դատական ​​համաժողովում։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Արդարադատության նախարարությունից:
Համաժողովի ընթացքում Ֆարիդ Ահմեդովը հանդիպել է՝ Սաուդյան Արաբիայի արդարադատության նախարար Վալիդ բին Մոհամմադ բին Սալեհ ալ-Սամնիի հետ։ Հանդիպման ընթացքում նրանք գոհունակություն են հայտնել՝ երկրների միջև բարեկամական և գործընկերային հարաբերությունների զարգացման կապակցությամբ բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ իրավունքի և արդարադատության ոլորտում։ Կողմերը նշել են՝ փոխադարձ այցելությունների ընդլայնման և փորձի փոխանակման կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում ստորագրվել է համագործակցության մասին ծրագրային փաստաթուղթ, որը ուղղված է՝ արդարադատության ոլորտում փոխգործակցության ինստիտուցիոնալ հիմքերի ամրապնդմանը։ Ծրագիրը ներառում է՝ գրանցման, նոտարիատի և արդարադատության այլ մարմինների միջև հանդիպումների կազմակերպում,  առաջավոր փորձի ուսումնասիրություն, կրթական հաստատությունների միջև համատեղ միջոցառումների անցկացում և այլ ոլորտներ։
Էր-Ռիադում համաժողովը միավորել է՝ ավելի քան 40 երկրների պետական ​​պաշտոնյաների, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, փորձագետների և գիտնականների։ Մասնակիցները քննարկել են՝ թվային փոխակերպումը և արհեստական ​​բանականության կիրառումը արդարադատության համակարգում, ժամանակակից օրենսդրական մոտեցումները օրենսգրքում, վեճերի լուծման այլընտրանքային մեխանիզմների կատարելագործումը և այլ թեմաներ։