ԱՀ ԱԳՆ. ԱՄՆ-ն մարդու իրավունքներն օգտագործում են աշխարհաքաղաքական նպատակներով
«Չմոռանանք, որ իրական վախկոտությունը կայանում է նրանում, որ ամերիկյան կազմակերպությունները, որոնք իրենց ներկայացնում են որպես «արդար և անաչառ», սուտը ներկայացնում են որպես ճշմարտություն և մարդու իրավունքները օգտագործում են որպես պատրվակ՝ իրենց աշխարհաքաղաքական նպատակներին հասնելու համար»:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեի սոցցանցում հրապարակման մեջ:
«Ադրբեջանի հասցեին Միացյալ Նահանգների անհիմն մեղադրանքները՝ մի երկրի, որը միջազգային ասպարեզում ներկայանում է որպես մարդու իրավունքների պաշտպան, բայց միևնույն ժամանակ անտեսում է մեծ թվով մարդկանց իրավունքները, երկակի ստանդարտների վառ օրինակ  է հանդիսանում։ Ճնշման նպատակով քննադատությունը կարող է արդյունավետ լինել միայն այն դեպքում, եթե քննադատի մտադրությունները մաքուր են, իսկ բարոյական սկզբունքները՝ բարձր: Անցյալի սխալներից դասեր քաղելը անհրաժեշտ  նախապայման է՝  ապագայում հաջող քայլերի համար»,- ասվում է հրապարակման մեջ։