Նախարար. Ուգանդան անհամբեր սպասում է Ադրբեջանի հետ համագործակցության համաձայնագրի ստորագրմանը
Ուգանդան անհամբեր սպասում է Ադրբեջանի կառավարության հետ հանքանյութերի հետախուզման և արդյունահանման, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրի կնքմանը։
Այս մասին Сaliber.Az-ին ասել է Ուգանդայի արտաքին գործերի պետական նախարար Ջոն Մուլիմբան։
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում Ուգանդայի պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել Էներգետիկայի նախարարությունում, որտեղ քննարկել են երկու երկրների միջև համագործակցության հեռանկարները նավթի և գազի, հանքարդյունաբերության և հիդրոէներգետիկայի ոլորտներում։
«Նախարարությունում մենք քննարկել ենք Ադրբեջանի և Ուգանդայի կառավարությունների միջև համագործակցության մի շարք ուղղություններ, մասնավորապես՝ էներգետիկ ոլորտում։ Ուգանդան ունի հարուստ ջրային ռեսուրսներ, իսկ Նեղոս գետի երկայնքով կան մի քանի ջրվեժներ, որոնք հարմար են հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման համար։ Դրանց մի մասն արդեն հաջողությամբ իրականացվել է», - ասել է պետական նախարարը։