Գաֆարովա. Ադրբեջանը պատմական կոնսենսուսի հասավ COP29-ում
«Չնայած զգալի խոչընդոտներին և անորոշություններին, Ադրբեջանը՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ, անցկացրեց ամենահաջող COP-ներից մեկը՝ վճռականորեն իրականացնելով այս գործընթացը»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի խորհրդարանի մամուլի ծառայությանը, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան՝ Բրազիլիայի Բելեմ քաղաքում անզկազվող՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի կոնֆերանսի (COP30) 30-րդ նստաշրջանի առաջնորդների գագաթնաժողովում իր ելույթում։
Նրա խոսքով՝ COP29-ում Ադրբեջանին հաջողվել է լուծել կողմերի միջև եղած տարաձայնությունները և պատմական կոնսենսուսի հասնել այն հարցերի շուրջ, որոնք չէին կարող լուծվել նախորդ բանակցություններում։
Գաֆարովան նաև նշել է, որ COP29-ի Ադրբեջանում անցկացումը հստակ ապացույց է այն բանի, որ նույնիսկ աշխարհաքաղաքական լարվածության, անվստահության և տնտեսական անորոշության պայմաններում պետությունները կարող են միավորվել ընդհանուր նպատակների համար։