ՄԱԿ-ում քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտությունից տուժած ադրբեջանցի երեխաների իրավունքները
Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՄԱԿ-ի Ժնևի գրասենյակում՝ «Եվրասիա պրես» միջազգային հիմնադրամի կողմից կազմակերպված՝ «Երեխաների իրավունքները հակամարտության գոտիներում» թեմայով միջոցառում է անցկացվել։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են հիմնադրամից, միջոցառմանը մասնակցել են՝ միջազգային կազմակերպությունների, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, հետազոտողներ և գիտնականներ։
«Եվրասիա պրես» միջազգային հիմնադրամի ղեկավար Ումիդ Միրզոևը միջոցառմանը բարձրացրել է՝ Արևմտյան Ադրբեջանից բռնագաղթված ադրբեջանցի երեխաների իրավունքների խախտման հարցը. «1988-1989 թվականների էթնիկ զտումների արդյունքում ներկայիս Հայաստանի տարածքից արտաքսվել են ավելի քան 300 հազար ադրբեջանցիներ, այդ թվում՝ տասնյակ հազարավոր երեխաներ»։
Ժնևի դիվանագիտության դպրոցի մենթոր դոկտոր Բլերիմ Մուստաֆան պատմել է՝ Խոջալուի ցեղասպանության ժամանակ երեխաների սպանության մասին. «Միջազգային հետազոտությունների համաձայն՝ յուրաքանչյուր վեցերորդ երեխան ապրում է հակամարտությունից տուժած տարածաշրջաններում։ 1990 թվաականներին հակամարտությունների գոտիներում ապրող երեխաների մասնաբաժինը կազմում էր 10%, իսկ այսօր այդ թիվը գրեթե կրկնապատկվել է՝ հասնելով 19%-ի։ Երեխաները զոհ են դարձել Ղարաբաղյան Առաջին և Երկրորդ պատերազմների ժամանակ։ Իսկ Խոջալուի ցեղասպանությունը պատմության մեջ մտավ՝ ադրբեջանցի երեխաների սարսափելի, դաժան սպանություններով»: