Թուրքական պատվիրակությունը հանդիպումներ է անցկացրել ադրբեջանական բանակի հրամանատարության հետ
Այցով Ադրբեջանում գտնվող գեներալ-լեյտենանտ Թունջայ Ալթուղի գլխավորած թուրքական պատվիրակությունը՝ մի շարք աշխատանքային հանդիպումներ է անցկացրել ադրբեջանական բանակի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ից, թուրք հյուրերի հետ հանդիպմանը՝ Ադրբեջանի պաշտպանության փոխնախարար-ցամաքային զորքերի հրամանատար Հիքմեթ Միրզոևը նրանց պատմել է՝ ցամաքային զորքերի գործունեության, ադրբեջանական բանակում իրականացվող բարեփոխումների, Ադրբեջանի Զինված ուժերը թուրքական մոդելին հարմարեցնելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքների և ձեռք բերված հաջողությունները մասին։
Նշվել է, որ ադրբեջանա-թուրքական ռազմական համագործակցությունը մեծ դեր է խաղացել՝ Ադրբեջանի ցամաքային զորքերի ձևավորման և զարգացման գործում։
Այցի ընթացքում թուրքական պատվիրակությունն այցելել է նաև՝ Ռազմաօդային ուժերի կենտրոնական հրամանատարական կետ։ Այստեղ կենտրոնի աշխատանքի մասին հյուրերին մանրամասն տեղեկացրել է՝ պաշտպանության փոխնախարար, Ռազմաօդային ուժերի հրամանատար Նամիգ Իսլամզադեն։
Այնուհետեւ թուրք հյուրերը հանդիպել են՝ Ռազմածովային ուժերի հրամանատարի պաշտոնակատար, 1-ին աստիճանի կապիտան Շահին Մամեդովի հետ։