Վիլնյուսում կայացել է Ադրբեջանի և Լիտվայի միջև քաղաքական խորհրդակցությունների հերթական փուլը
Սեպտեմբերի 20-ին Վիլնյուսում կայացել է Ադրբեջանի և Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների հերթական փուլը։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, խորհրդակցությունների ժամանակ ադրբեջանական պատվիրակությունը գլխավորել է փոխարտգործնախարար Ֆարիզ Ռզաևը, իսկ Լիտվայի պատվիրակությունը՝ փոխարտգործնախարար Յոնաս Սուրվիլան։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում հարաբերությունների ներկա վիճակը և զարգացման հեռանկարները, ընդգծվել է բարձր մակարդակի փոխայցելությունների շարունակման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման և միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացման կարևորությունը։
Կողմերը նշել են այլընտրանքային էներգիայի, տրանսպորտի, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, ագրոարդյունաբերության ոլորտներում համագործակցության համար լայն հնարավորությունների առկայությունը, ընդգծել ադրբեջանա-լիտվական միջկառավարական հանձնաժողովի կարևորությունը տնտեսական հարաբերությունների զարգացման և հումանիտար, կրթական, մշակութային և զբոսաշրջության ոլորտներում փորձի փոխանակման առումով: