Ռաֆիևը կմասնակցի Լյուքսեմբուրգում տարածաշրջանային անվտանգության հարցերով նախարարական հանդիպմանը
20 0Հոկտեմբերի 2025 17:38
ԵՄ արտաքին գործերի խորհրդի նիստից հետո այսօր Լյուքսեմբուրգում կկայանա տարածաշրջանային անվտանգության և կապի հարցերով նախարարական հանդիպում (Cross-regional Security and Connectivity Meeting)։
Report-ի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանը կներկայացնի փոխարտգործնախարար Յալչին Ռաֆիևը։
Միջոցառման ծրագիրը ներառում է երկու առանձին նիստ՝ Եվրոպական ՄիությանԱրևելյան գործընկերության և Կենտրոնական Ասիայի երկրների ներկայացուցիչների հետ, Report-ին հայտնել են Եվրոպական հանձնաժողովից։
Առաջին նիստը նվիրված է «Անվտանգությունկայունություն և դիմադրողականություն Սևծովյան տարածաշրջանում» թեմային։ Մասնակիցների թվում են ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Կայա Կալլասըընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Մարտա Կոսըինչպես նաև ԵՄ պատվիրակությունների ղեկավարները և ՀայաստանիԱդրբեջանիՎրաստանիՄոլդովայիԹուրքիայի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչները։
Երկրորդ նիստըորը կանցկացվի աշխատանքային ընթրիքի ձևաչափովնվիրված է «Միջտարածաշրջանային կապվածության օրակարգի առաջխաղացումը» թեմային։ Մասնակիցներին կմիանա նաև միջազգային գործընկերության հարցերով եվրահանձնակատար Յոզեֆ Սիկելան։ Քննարկմանը կմասնակցեն ԵՄ երկրներիինչպես նաև ՀայաստանիԱդրբեջանիՎրաստանիՂազախստանիՂրղզստանիՄոլդովայիՏաջիկստանիԹուրքիայիԹուրքմենստանիՈւկրաինայի և Ուզբեկստանի ներկայացուցիչներ։