Ուկրաինայի դեսպանը նշել է Բաքվի և Կիևի միջև համագործակցության առաջնահերթ ոլորտները
2026 թվականին Ուկրաինան նպատակ ունի խորացնել Ադրբեջանի հետ համապարփակ համագործակցությունը և իրականացնել համատեղ նախագծեր մի շարք առանցքային ոլորտներում։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Ադրբեջանում Ուկրաինայի դեսպան Յուրի Գուսևի հոդվածում՝ Ուկրաինայի Միասնության օրվան։
Նրա խոսքով՝ համագործակցության առաջնահերթ ուղղություններն են էներգետիկան, տրանսպորտը և լոգիստիկան, ներդրումների ներգրավումը, ինչպես նաև առողջապահության, կրթության և մշակույթի ոլորտներում համագործակցության զարգացումը։
Դիվանագետն ընդգծել է, որ Ուկրաինայի և Ադրբեջանի միջև ռազմավարական գործընկերության զարգացումը այսուհետ էլ կնպաստի տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդմանը, տնտեսական աճին և արդար աշխարհի ձևավորմանը՝ հիմնված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և միջազգային իրավունքի սկզբունքների վրա։
«Ուկրաինայի և Ադրբեջանի միջև ռազմավարական գործընկերությունը կարևոր դեր է խաղում Սևծովյան-Կասպյան տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության և զարգացման ապահովման գործում», - նշել է Գուսևը։