Ավազակախմբերը կրկին խլացնում են Ղարաբաղի վրայով թռչող քաղաքացիական ինքնաթիռների GPS համակարգերը ԱՀ ՊՆ հայտարարությունը
Ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր վերահսկողության տակ գտնվող ադրբեջանական տարածքներում տեղակայված հայկական անօրինական զինված կազմավորումները կրկին սկսել են խլացնել տեղական և արտասահմանյան ավիաընկերություններին պատկանող քաղաքացիական ինքնաթիռների GPS-ազդանշանները, որոնք թռչում են Ադրբեջանի օդային տարածքով:
«Մեր օդային տարածքով թռիչքների անվտանգությանը վտանգ ստեղծելու նպատակով հայկական անօրինական զինված կազմավորումները հերթական սադրանքի են դիմել։ Այսպես, օգոստոսի 21-ին, ժամը 10:15-ից 10:23-ը, «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» ավիաընկերության ATR-45 մարդատար ինքնաթիռը, որը թռչում էր Ֆիզուլի-Բաքու ուղղությամբ, խնդիրներ է ունեցել GPS արբանյակային նավիգացիոն համակարգի հետ կապված։
Չնայած, որ այս փաստի մասին տեղեկացրել ենք ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությանը, մինչ այժմ որևէ միջոց չի ձեռնարկվել։ Քաղաքացիական ավիացիայի անվտանգության համակարգերին ռադիոմիջամտությունն անընդունելի է և հակասում է Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության կողմից սահմանված կանոններին»,- ասվում է ՊՆ հաղորդագրությունում։