«Հայաստանում ամերիկյան զենքի մասին» Ֆարհադ Մամեդովի դատողությունները
Քաղաքագետ, Հարավային Կովկասի հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ֆարհադ Մամեդովը՝ իր Տելեգրամ ալիքում մեկնաբանել է Caliber.Az-ի բացառիկ տեղեկությունը այն մասին, որ ԱՄՆ-ը երկու ինքնաթիռով Հայաստան է ուղարկել իր բանակի ռազմական բեռներ և անձնակազմ։
«Եվ իրոք, ԱՄՆ-ի դեսպանատունը չկարողացավ հերքել Caliber.Az-ի տեղեկատվությունը... Եվ ահա թե ինչու։
Ինչի՞ մասին է Caliber.Az-ի տեղեկատվությունը։
- ԱՄՆ-ն ինքնաթիռներով Հայաստան է բերել իր զինված ուժերի անձնակազմը։
- ԱՄՆ-ը սպառազինություն է բերել Հայաստան։
- ԱՄՆ-ը սպառազինությունը թողել է Հայաստանում։
- ԱՄՆ-ը Հայաստանում է թողել իր զինվորականների քանակակազմը։ Միայն փաստեր.
-Զորավարժություններ եղան, մենք դրանք տեսանք... Այսինքն՝ մեծ թվով ամերիկացի զինվորականներ իրենց զենքերով ժամանեցին Հայաստան։
- Զորավարժությունների հայտարարված նպատակը՝ «խաղաղապահ գործողությունների շրջանակներում միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցող ստորաբաժանումների համակարգման մակարդակի բարձրացումն է, կառավարման և մարտավարական հաղորդակցության ոլորտում լավագույն փորձի փոխանակումը, ինչպես նաև հայկական ստորաբաժանման մարտունակության բարձրացումը»... Այսինքն՝ ԱՄՆ-ն, խաղաղապահ լեգենդի ներքո, զբաղվում է՝ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի զինված ուժերի համատեղելիության կազմակերպմամբ։ Իսկ ի՞նչ են նրանք համատեղում: Ճիշտ է, զինված ուժերի և սպառազինության կիրառման կառավարումը։ Բայց Հայաստանի սպառազինությունը չէ որ ռուսական է, նշանակում է, որ դրանք պետք է փոխել կամ նոսրացնել իրենց սեփականով...
- Զորավարժությունների ժամանակ հայտարարվել է, որ ԱՄՆ-ը Հայաստան է ուղարկում ռազմական խորհրդատուներ, ովքեր աշխատելու են Հայաստանի պաշտպանության նախարարության համակարգում։ Այսինքն՝ ԱՄՆ-ը Հայաստանում թողել է զինվորականներ ու ռազմական տեխնիկա։ Թե չէ ինչի՞ հետ պետք է աշխատեն ամերիկացի խորհրդականները Հայաստանում, եթե ոչ ռազմական տեխնիկայի շահագործման մեջ համատեղելիության հետ։
Ուրեմն այդ ի՞նչն է սխալ Caliber.Az-ի տեղեկատվության մեջ:
ԱՄՆ-ի ներկայիս աշխատակազմը ունի երեք հայտարարված նպատակ.
Օգնություն Հայաստանին, խաղաղ պայմանագրի արագացում և Ղարաբաղի հայերի...
Օ՛Բրայենը հայտարարել է նաև, որ ԱՄՆ-ը անում է ամեն ինչ, որպեսզի թուլացնի Ռուսաստանի դերը Հայաստանում, իսկ Ռուսաստանը շատ է Հայաստանում, տնտեսության և անվտանգության համակարգում, որի անբաժան մասն է հանդիսանում բանակը։ Այսինքն, ԱՄՆ-ի և Հայաստանի բանակների «համատեղումը» ընթանում է հայտարարված նպատակների շրջանակներում։