Քյամրան Ալիև. Թուրքիայի հետ հարաբերությունները հասել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները հասել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին՝ աշխատանքային այցով Ադրբեջանում գտնվող Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Քադիր Օզքայայի հետ հանդիպմանը հայտարարել է՝ գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևը։.
Հանդիպմանը գոհունակություն է հայտնվել՝ Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) շրջանակներում դատախազության, արդարադատության և դատական մարմինների միջև համագործակցության մակարդակից։ Ընդգծվել է, որ այս տարվա հուլիսին Բիշքեկում՝ ԹՊԿ-ի գլխավոր դատախազների խորհրդի երրորդ նիստի անցկացումը՝ երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջև արդյունավետ փոխգործակցության վառ օրինակ է։
Քադիր Օզքայան պատմել է երկու երկրների միջև՝ բոլոր ոլորտները ընդգրկող հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին։ Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանի նախագահն ընդգծել է՝ ադրբեջանցի և թուրք իրավաբանների միջև գործարար կապերի զարգացման կարևորությունը՝ նշելով փոխայցելությունների և փորձի փոխանակման կարևորությունը։