Երևանը Մոսկվային մեղադրում է օգոստոսի 14-ի պայթյունին մասնակցություն ունենալու մեջ
ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել, որում կտրուկ դատապարտել է հայաստանյան տեղեկատվական տարածքում շրջանառվող լուրերն ու մեկնաբանություններն առ այն, որ Երևանի Սուրմալու առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունին մասնակցություն ունեն ռուսական կառույցները (Սյուրմելի-Խմբ.):
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտնել է՝ Հայաստանում ՌԴ դիվանագիտական ներկայացուցչությունը Telegram-ի իր ալիքում։
«Մենք վրդովված ենք տեղական տեղեկատվական տարածքում ուռճացված ցինիկ լցոնումներից, որոնք պարունակում են հայհոյանք ու կեղծ մեղադրանքներ ռուսական կառույցների հասցեին՝ այս տարվա օգոստոսի 14-ին «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում տեղի ունեցած ողբերգությանը մասնակցության վերաբերյալ:
Մենք սա դիտարկում ենք որպես ուղղակի սադրանք քաղաքական ուժերի կողմից, որոնք կանգնած են նման զրպարտությունների հետևում, որի նպատակն է խաթարել ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունները։ Մենք Հայաստանի իշխանություններից ակնկալում ենք քայլեր՝ ուղղված նման անբարյացակամ դրսևորումները ճնշելուն, ներառյալ անհրաժեշտ հանրային մեկնաբանությունները։
Համապատասխան նոտան դեսպանատան կողմից ուղարկվել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարություն։
Նշենք, որ ռուսական կողմը՝ ի դեմս Ռուս-հայկական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի, առաջին իսկ րոպեներից ներգրավվել է ողբերգության հետևանքների վերացման աշխատանքներին»,- ասված է Երևանում ՌԴ դեսպանատան հայտարարությունում։

В Ереване обвиняют Москву в причастности к взрыву 14 августа
Посольство России в Армении выступило с заявлением, в котором резко осудило муссируемые в армянском информационном пространстве слухи и комментарии о том, что к взрыву в ереванском торговом центре «Сурмалу» (Сюрмели – Ред.) причастны российские структуры.
Как сообщает Caliber.Az, об этом российское дипломатическое представительство в Армении сообщило в своем телеграм-канале.
«Возмущены муссируемыми в местном информационном пространстве циничными вбросами, содержащими кощунственные и ложные обвинения в адрес российских структур в причастности к произошедшей 14 августа с.г. на территории торгового центра «Сурмалу» трагедии.
Рассматриваем это как прямую провокацию со стороны стоящих за такими инсинуациями политических сил, нацеленную на подрыв российско-армянских союзнических отношений. Ожидаем от властей Армении шагов, направленных на пресечение подобных недружественных проявлений, включая необходимые публичные комментарии.
Соответствующая нота направлена Посольством в Министерство иностранных дел Республики Армения.
Отметим, что российская сторона - в лице Российско-армянского центра гуманитарного реагирования - с первых минут вовлечена в работы по ликвидации последствий трагедии», - говорится в заявлении российского посольства в Ереване.