Ադրբեջանը, Թուրքիան և Վրաստանը համաձայնագիր են ստորագրել ԲԹԿ-ի վերաբերյալ
Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի կառավարությունները՝ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու նախագծի շրջանակներում տարանցման մաքսային ընթացակարգերը պարզեցնելու մասին համաձայնագիր են ստորագրել նախնական տվյալների փոխանակման մասին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, փաստաթուղթը ստորագրվել է այսօր Բաքվում՝ երեք երկրների կառավարությունների միջև մաքսային հարցերով եռակողմ հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում։
Ադրբեջանական կողմից համաձայնագիրը ստորագրել է՝ Մաքսային պետական կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ, նախագահի պաշտոնակատար Շահին Բաղիրովը, թուրքական կողմից՝ առևտրի փոխնախարար, մաքսային վարչության պետ Ռզա Թունա Տուրագայը, վրացական կողմից՝ այս երկրի եկամուտների ծառայության գլխավոր տնօրեն Լևան Կակավան։
Փաստաթուղթն ուղղված է նախնական տվյալների էլեկտրոնային փոխանակման իրականացմանը՝ բոլոր երեք պետությունների տարածքով անցնող Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղով տարանցիկ փոխադրվող ապրանքների մաքսային ընթացակարգերը հեշտացնելու համար։

Азербайджан, Турция и Грузия подписали соглашение по БТК
Между правительствами Азербайджана, Грузии и Турции подписано Соглашение о предварительном обмене данными для упрощения транзитных таможенных процедур в рамках железнодорожного проекта Баку-Тбилиси-Карс.
Как сообщает Report, документ подписан сегодня в Баку в рамках заседания Трехстороннего комитета по таможенным вопросам между правительствами трех стран.
С азербайджанской стороны соглашение подписал первый заместитель председателя Государственного таможенного комитета, и.о. председателя Шахин Багиров, с турецкой стороны - заместитель министра торговли, глава таможенного департамента Рза Туна Турагай, с грузинской стороны - генеральный директор Службы доходов этой страны Леван Какава.
Документ направлен на осуществление электронного обмена первичными данными для облегчения таможенных процедур в отношении товаров, перевозимых транзитом по железной дороге Баку-Тбилиси-Карс, которая проходит по территории всех трех государств.