Երկաթը տաք-տաք կծեծեն
«Ցանկացած համաձայնագրի ստորագրում, որտեղ չկա Արցախի խնդրի լուծումը,- նշանակում է այն ստորագրել ռազմական ճնշման ներքո։ Հավանաբար պայմանագրում կդրվի Սյունիքի մասին հարցը։ Խոսքը Հայաստանի ռազմական շանտաժի մասին է՝ հետագայում տարածքներ և ազդեցություն հանձնելու նպատակով։ Այնպես որ, հայ հասարակությունը չպետք է կաշառվի այս խոսքերի վրա։ Հայաստանը պետք է դիմի ուժային այլ կենտրոններին, որպեսզի դիմակայի Ռուսաստանի և Թուրքիայի ճնշումներին»,- հայտարարել է պաշտպանության և անվտանգության հարցերով փորձագետ Հրաչյա Արզումանյանը։
Իսկ եթե «խաղաղության պայմանագիրն» այնուամենայնիվ ստորագրվի, ապա դա, ինչպես համարում է Արզումանյանը, կնշանակի ոչ թե խաղաղության, այլ նոր պատերազմի սկիզբ։ «Ռուս-թուրքական ճնշման ներքո պայմանագրի ստորագրումը միանշանակ կնշանակի լայնածավալ ռազմական գործողությունների սկիզբ»,- նախագուշակում է այս մասնագետը։
Ի՞նչ կարող եմ ասել։ Դես ու դեն է ընկել, սրտակիցը: Մի կողմից՝ մարդուկը Հադրուդից է (փորձագետի ծննդավայր) վերջապես ըմբռնել է, որ «ազդեցություն» չի լինելու, իսկ տարածքները ստիպված են հանձնել։ Մյուս կողմից՝ ինձ, որպես բավականին վնասակար մարդու, չի կարող չուրախացնել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հասունացող պառակտումը։ Սա Ադրբեջանի համար նրանց հակասությունների վրա հերթական անգամ խաղալու հնարավորությունների պատուհան է։ Ռուսաստանը անհույս խրված է Ուկրաինայի հետ պատերազմի մեջ, իսկ Հայաստանը աշխարհաքաղաքական փակուղու մեջ նստած, անդադրուն, փոփոխական հաջողություններով փորձում է դուրս գալ նրա կպչուն գրկից:
Ռուսաստանը անպայման կփորձի դրա համար պատժել Հայաստանին։ Եվ կպատժի, քանի որ ազդեցության գործակալները հենց Հայաստանում են, և մտրակելու համար Կրեմլը դեռ բավարար գործիքներ ունի։ Իսկ ի՞նչը կարող է ավելի լավ լինել, քան քաոսն ու թշնամուն թուլացնելը։ Մեր թշնամին չի գիտակցում տարրական ճշմարտությունը. հարեւանի հետ նորմալ հարաբերությունները, տարածքային պահանջներից և «միացում»-ից հրաժարվելը լավագույն երաշխիքն է, որ Ռուսաստանի Դաշնության մոտ ավելի քիչ գործիքներ կմնան իրենց վրա ճնշում գործադրելու համար։ Սակայն այս անգամ էլ ժամանակը մեր օգտին է։ Բախտի գործոնը նույնպես։
Պայմանագրում, որը կստորագրի Հայաստանը՝ հարցը կբարձրացվի այնպես, ինչպես մենք հարկավոր կհամարենք։ Ոչ թե Սյունիքի, այլ Զանգեզուրի մասին։ Հայկական խորամանկությունը կարված է սպիտակ թելով. ինչ-որ պահի նրանք համարել են, որ կլսեն Ռուսաստանին, բարեկամություն կանեն նրա հետ և, որպես իրենց նվիրվածության ապացույց, հնազանդորեն կանեն այն ամենը, ինչ նա կպահանջի (որովհետև Մոսկվան հատկապես նման ձևով է հասկանում դաշնակցային հարաբերությունները): Իսկ դա, պարզվում է, կարճաժամկետ հեռանկարում նրանց այնքան էլ ձեռնտու չէ (պատժամիջոցների խեղդում, անդյուրաշարժ տնտեսություն, տեխնոլոգիական հետամնացություն)։ Ուստի և որոշել են, եթե Ռուսաստանին եղած-չեղածով չվաճառել, ապա փորձել թշնամանքով սակարկել նրա հետ։
«Արևմուտքը կգնի, Արևմուտքը բարի է, իսկ Ռուսաստանը հիմար է, Ռուսաստանը նույնիսկ չի էլ նկատի, և այս ամենը նրա համար, որ մենք իմաստուն ենք և հին, ինչպես մեր լեռները»: Արևմուտքը, իհարկե, կգնի, միայն թե անմիջապես չի վճարի, կվճարի հետո («Կամաց, հիմար», - սպառնալից ասաց Օստապը, ,- քեզ ռուսերեն լեզվով են ասում,- վաղը, նշանակում է վաղը»): Երբ մկնիկին ավելով քշում են խոհանոցից, նա չի հասկանում դրա հետևում կանգնած գործընթացների իմաստը, նա պարզապես դրա ժամանակը չունի, որովհետև նա միայն ավելն է տեսնում։
Դուք ստիպված կլինեք պայմանագիր կնքել: Որովհետև եթե դուք չստորագրեք՝այն կառաջացնի օրինական վրդովմունքի ալիք։ Եվ կվրդովվեն բոլոր նրանք, ովքեր այս դեպքում պետք է զայրանան։ Առաջին հերթին՝ մեր պաշտպանության նախարարությունը։ Այդ ժամանակ նորից կսկսվի. «տեխնիկան թող, իսկ զուգարանակոնքը վերցրու», «ինքդ փախիր, իսկ ընկերը՝ կորիր», «վերցրեք այն, ինչ ուզում եք, միայն այլևս մի խփեք»։ Սա հարևանների մոտ սովորություն է դառնում։ Ինչպես Շուրա Բալագանովի մոտ տրամվայի տեսարանում։ Անկախ ամեն ինչից՝ մարդը շարունակում է գողանալ դրամապանակները։ Եվ ծեծել են, և համոզել են՝ մի քիչ պառկել է և նորից իր գործին անցել: Ինչ-որ էնդոկրինոլոգիական հիմարություն, գեղձերը խենթանում են, նյութափոխանակության հարցում խնդիրներ կան, և այս ամենը անդրադառնում է մտքի գործընթացների վրա։
Ազատամարտիկները Մեծամորի ԱԷԿ-ի հարեւանությամբ, «Մեռած մարդու նամակներ» ֆիլմի շարունակությունը։ Տղաներ, դուք խնդիր ունեք, և այս պայմանագրի վրա լինելու է կամ ձեր ստորագրությունը, կամ ձեր ուղեղը։ Ժամանակն է ընտելանալ «հիանալի նոր աշխարհին», որտեղ մինչև վերջ չոչնչացված անջատողականների ընտրությունը մեծ չէ. վերջ, կամ մահ: Ձերբակալվածներին սպասում են աշխատանքային թերապիա և ճամբարային ինքնագործունեություն։ Այնպես որ անջատողականները պետք է մտածեն. միգուցե, լավ, ինչի՞ համար իզուր մեռնել: Միգուցե արժե՞ վաճառել Խանքենդիում բնակարանը, քանի դեռ կարելի է դրա դիմաց գոնե ինչ-որ բան ստանալ: Ընտրեք ելքը, բայց, ի դեպ, դա ձեր գործն է, ռազմական առճակատման դեպքում ձեր հովանավորները չեն զոհվի, նրանք դա չեն անի: Այո, և չեն հասցնի, քանի որ Խանքենդին՝ ինչպես ձեռքի ափի մեջ է։ Մեր ափի մեջ, նկատեք դա:
Ախ, այո, և չեմ կարող չշնորհավորել հարեւաններին Երևանում ԼԳԲՏ գրասենյակի բացման կապակցությամբ։ Ճիշտ ճանապարհի վրա եք, ընկերներ։ Հավանաբար, ձեր ընկալմամբ, սա է հենց զարգացման եվրոպական ճանապարհը։ Օրիգինալ շողոքորթում «ուժի այլ կենտրոնների» կողմը, որտեղ պետք է գնահատեն նման բնույթի ձգտումները։ Սկզբունքայնորեն մենք դեմ չենք, հարեւանուհիներ։ Davamlı olsun.

Железо куй, пока горячее
«Подписывать какой-либо договор, где нет решения проблемы Арцаха, — означает подписывать его под военным давлением. Вероятно, в договоре будет ставится вопрос о Сюнике. Речь идет о военном шантаже Армении с целью дальнейшей сдачи территорий и влияния. Так что армянскому обществу не стоит покупаться на эти слова. Армении нужно обратиться к другим центрам силы, чтобы противостоять давлению России и Турции», - заявил Рачья Арзуманян, эксперт по вопросам обороны и безопасности.
А если «мирный договор» всё же будет подписан, то это, как считает Арзуманян, будет означать не начало мира, а начало новой войны. «Подписание договора под российско-турецким давлением однозначно будет означать начало широкомасштабных военных действий», - предрекает сей специалист.
Что сказать? Заметался, сердешный. С одной стороны, человечек из Гадрута (место рождения эксперта) уразумел, наконец, что «влияния» не будет, а территории сдать придется. С другой стороны – меня, как человека довольно вредного, не может не радовать назревающий раскол между Арменией и Россией. Это окно возможностей для Азербайджана в очередной раз сыграть на их противоречиях. Россия безнадежно завязла в войне с Украиной, а Армения, сидя в геополитическом тупике, вертляво, с переменным успехом, пытается вырваться из её липких объятий.
Россия обязательно попытается за это Армению наказать. И накажет, благо что агентов влияния в самой Армении, что инструментов для порки у Кремля пока хватает. А что может быть лучше, чем хаос и ослабление врага? Не осознает наш неприятель прописной истины: нормальные отношения с соседом, отказ от территориальных претензий и «миацума» – лучшая гарантия, что у РФ останется меньше инструментов на них давить. Впрочем, время и в этот раз работает на нас. Фактор везения тоже.
В договоре, который подпишет Армения, вопрос будет поставлен таким образом, каким мы сочтем нужным. Не о Сюнике, а о Зангезуре. Армянское хитроумие шито белыми нитками: в какой-то момент они сочли, что слушаться Россию, дружить с ней и в качестве доказательства своей преданности послушно выполнять всё, что она потребует (потому что Москва понимает союзнические отношения именно так) им не очень выгодно на ближнюю перспективу (удавка санкций, неповоротливая российская экономика, технологическое отставание). Потому и решили если и не продать Россию с потрохами, то попробовать поторговать враждой с нею.
«Запад купит, Запад добрый, а Россия глупая, Россия даже не заметит, и всё потому, что мы – мудрые и древние, как наши горы». Запад, конечно, купит, только заплатит он не сразу, потом заплатит, позже («Тише, дурак, – сказал Остап грозно, – говорят тебе русским языком – завтра, значит, завтра»). Когда мыша гонят с кухни веником, он не понимает смысла процессов, которые за этим стоят, ему просто не до того, потому что он видит только веник.
Подписать договор придется. Потому что, если вы не подпишете, – это вызовет волну законного возмущения. И возмутятся все, кому положено в таком случае негодовать. Прежде всего – наше Министерство обороны. Тогда опять начнется: «технику оставляй, а унитаз забирай», «сам убегай, а товарищ – пропадай», «берите что хотите, только больше не бейте». Это у соседей входит в привычку. Как у Шуры Балаганова в сцене в трамвае. Несмотря ни на что человек продолжает воровать кошельки. И били, и уговаривали – отлежался - и опять за свое. Какая-то эндокринологическая глупость, железы шалят, с обменом веществ нелады, вот всё это на мыслительных процессах и отражается.
Азатамартики рядом с Мецаморской АЭС, продолжение фильма «Письма мертвого человека». Парни, у вас проблема, и на этом договоре будет или ваша подпись или ваши же мозги. Пора привыкнуть к «прекрасному новому миру», в котором выбор у сепаратистских недобитков невелик: исход или смерть. Задержанных ждет трудотерапия и лагерная самодеятельность. Так что сепары должны задуматься: а может, ну нафиг подыхать ни за грош? Может, стоит продать квартиру в Ханкенди, пока за нее хоть что-то получить можно? Выбирайте исход, а впрочем – дело ваше, в случае военного противостояния погибать будут не ваши покровители, они не станут. Да и не успеют, потому что Ханкенди – как на ладони. На нашей ладони, заметьте.
Ах, да, и не могу не поздравить соседей с открытием офиса ЛГБТ в Ереване. Верной дорогой идете, товарищи. Наверное, в вашем понимании, это и есть европейский путь развития. Оригинальный реверанс в сторону «других центров силы», где должны оценить стремления подобного рода. В принципе, мы не возражаем, соседушки. Davamlı olsun.