Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն՝ Իրանի երկակի ստանդարտների մասին Ամբողջ այս 30 տարիներին Թեհրանը լռել է...
«Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանը օկուպացիայի և ագրեսիայի ենթարկված երկիր է։ Հայկական կողմը օկուպացրել է Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքի քսան տոկոսը, այդ թվում՝ Իրանի հետ մեր սահմանի 132 կմ-ը։ 30 տարի շարունակ իրանական կողմը որևէ վերաբերմունք չի հայտնել սահմանների բռնի փոփոխությանը։ Անհասկանալի է ներկայումս Իրանի կողմից հնչեցված հայտարարությունների հասցեատերը»։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլլաևան՝ մեկնաբանելով իրանցի բարձրաստիճան քաղաքացիական և զինվորական պաշտոնյաների վերջին հայտարարություններն այն մասին, թե «տարածաշրջանում սահմանների փոփոխությունը մեր կարմիր գիծն է»։
Նրա խոսքով, Մոսկվայում և Բրյուսելում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպումների ձևաչափեր կան։ «Այս ձևաչափերով բանակցությունները շարունակվում են։ Բանակցությունների շրջանակներում կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ ստեղծվել է Պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողով և համաձայնեցվել նրա կազմը։ Մենք համարում ենք, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները, այդ թվում՝ երկու պետությունների սահմանների հարցը, պետք է լուծվեն առանց կողմնակի միջամտության»,- հայտարարել է նա։

МИД Азербайджана о двойных стандартах Ирана
«Как известно, Азербайджан – страна, подвергшаяся оккупации и агрессии. Армянская сторона оккупировала двадцать процентов территории АР, в том числе 132 км нашей границы с Ираном. В течение 30 лет иранская сторона не высказывала никакого отношения к насильственному изменению границ. Адресат заявлений, озвучиваемых в настоящее время Ираном, неясен».
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявила пресс-секретарь МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева, комментируя заявления, сделанные в последнее время высокопоставленными иранскими гражданскими и военными чиновниками о том, что «изменение границ в регионе – это наша красная линия».
По ее словам, существуют форматы встреч лидеров Азербайджана и Армении в Москве и Брюсселе. «Переговоры в этих форматах продолжаются. В рамках переговоров по обоюдному согласию сторон была учреждена Государственная комиссия по делимитации государственной границы и согласован ее состав. Считаем, что армяно-азербайджанские отношения, в том числе пограничный вопрос двух государств, должны решаться без постороннего вмешательства», - заявила она.