«Բաքվի հասցեին ուղղված Երևանի մեղադրանքները՝ իրավիճակի սրման նպատակ են հետապնդում» ԱՀ ԱԳՆ հայտարարությունը
29 Սեպտեմբերի 2022 11:00
Սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը սոցցանցում հրապարակել է անհիմն հայտարարություն՝ ադրբեջանական կողմից իբր հրադադարի ենթադրյալ խախտման, ինչպես նաև Ադրբեջանի հասցեին ՀՀ վարչապետի աքաունթի միջոցով սուտ մեղադրանքների մասին, ինչը ցույց է տալիս, որ Հայաստանը տարածաշրջանում իրավիճակը սրելու նպատակ է հետապնդում։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Ադրբեջանի ՊՆ-ն, սեպտեմբերի 28-ին՝ ժամը 18:00-ի սահմաններում, Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից գնդակոծել են ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները Քելբեջարի շրջանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով ծանր վիրավորվել է ադրբեջանական բանակի զինծառայող: Այսպիսով, ի պատասխան հայկական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտմամբ իրականացված սադրանքի՝ ադրբեջանական բանակը ձեռնարկել է համարժեք միջոցներ։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունում։
Կասկածից վեր է, որ հայկական կողմի սադրանքները, որոնք արդեն «ավանդական» բնույթ են ստացել, նպատակաուղղված են տեղի ունենում հաջորդ գագաթնաժողովի նախօրեին։ Հիշեցնենք, որ Հայաստանը, խախտելով այս տարվա սեպտեմբերի 13-ին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գագաթնաժողովի նախօրեին ժամը 9.00-ին ձեռք բերված զինադադարը, միտումնավոր ուժեղացնելով լարվածությունը, 36 ժամվա ընթացքում շարունակել է սադրանքները։ Եվ հիմա, երբ երկու երկրների միջև կրկին շփումներ են սկսվել, պարբերաբար հանդիպումներ են նախատեսվում, միջազգային միջնորդների տարածաշրջան այցի նախօրեին Հայաստանը նույն խաղն է խաղում՝ մարդկանց դարձնելով իր կոշտ քաղաքականության զոհը։
Ակնհայտորեն, սա Հայաստանի համար հերթական պատճառ է՝ բանակցային գործընթացը խաթարելու։
Հայաստանի ղեկավարությունը չպետք է սրի իրավիճակը տարածաշրջանում, պայմաններ առաջադրի բանակցային գործընթացի համար, դադարեցնի միջազգային հանրությանը մեղադրելու պրակտիկան և նստի բանակցությունների սեղանի շուրջ։
Ադրբեջանը, որը, ի տարբերություն Հայաստանի, հանդիսանում է խաղաղության օրակարգի նախաձեռնողը, արագորեն աշխատանքներ է իրականացնում օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում՝ տրանսպորտային հաղորդակցությունների լայնածավալ վերականգնման և բացման ուղղությամբ, շահագրգռված չէ տարածաշրջանում լարվածություն առաջացմամբ։ Սակայն մեր երկրի դեմ ուղղված ցանկացած սադրանք վճռականորեն կկանխվի։

«Обвинения Еревана в адрес Баку преследуют цель обострения ситуации»
28 сентября Министерство иностранных дел Армении опубликовало необоснованное заявление о якобы нарушении азербайджанской стороной режима прекращения огня, а также ложные обвинения в адрес Азербайджана через аккаунт премьер-министра РА в социальной сети, указывающие на то, что Армения преследует цель обострения ситуации в регионе.
Как ранее сообщало Министерство обороны Азербайджанской Республики, подразделения Вооруженных сил Армении 28 сентября около 18:00 обстреляли подразделения азербайджанской армии в направлении Кяльбаджарского района из стрелкового оружия различного калибра, в результате чего военнослужащий азербайджанской армии получил тяжелое ранение. Таким образом, в ответ на провокацию, совершенную армянской стороной с нарушением перемирия, азербайджанская армия приняла адекватные меры.
Нет сомнений в том, что провокации армянской стороны, которые уже приобрели «традиционный» характер, происходят целенаправленно накануне очередной встречи на высшем уровне. Напомним, что Армения, нарушив достигнутое 13 сентября этого года в 9.00 перемирие накануне саммита Организации Договора о коллективной безопасности, намеренно усилив напряженность, продолжала провокации в течение 36 часов. И сейчас, когда между двумя государствами вновь начались контакты, запланированы очередные встречи, накануне визита в регион международных посредников Армения играет в ту же игру, превращая людей в жертв своей жесткой политики.
Очевидно, что это очередной повод Армении сорвать переговорный процесс.
Руководство Армении не должно нагнетать обстановку в регионе, выдвигать условия переговорному процессу, прекращать практику обвинений международного сообщества и садиться за стол переговоров.
Азербайджан, который, в отличие от Армении, является инициатором повестки дня мира, быстро ведет работу по крупномасштабному восстановлению и открытию транспортных коммуникаций на освобожденных от оккупации территориях, не заинтересован в возникновении напряженности в регионе.  Однако любая провокация против нашей страны будет решительно пресечена.