Երկու տարի է անցել՝ Գարայուսիֆլի գյուղում հայերի կողմից իրագործված ահաբեկչական ակտից
Երկու տարի է անցել այն օրվանից, երբ Հայաստանի զինված ուժերը հրթիռակոծության ենթարկեցին Ադրբեջանի Բարդայի շրջանը։ Դա Հայրենական պատերազմի ժամանակ հայկական կողմի հերթական ահաբեկչական ակտն էր, որի նպատակը խաղաղ բնակիչներն էին։
2020 թվականի հոկտեմբերի 27-ին հակառակորդը «Սմերչ» հրթիռներով ռմբակոծել է Բարդայի շրջանի՝ մարտական գործողություններից հեռու գտնվող Գարայուսիֆլի գյուղը։
Արդյունքում զոհվել են խաղաղ բնակիչներ՝ 2013 թվականին ծնված Օֆելյա Մաջիդ գըզը Ջաֆարովան, Այբենիզ Աշրաֆ գըզը Ահմեդովան, Էհթիրամ Խալիլ օղլու Իսմաիլովը և 2013 թվականին ծնված Այսու Ռովշան Գըզը Իսկենդերովան, վիրավորվել է 13 մարդ։
Հրթիռակոծության հետևանքով մի քանի բնակելի շենքեր ամբողջությամբ ավերվել են, իսկ բնակիչներին զգալի վնաս է հասցվել։
Նշենք, որ Բարդայի շրջանը և քաղաքի կենտրոնը երեք անգամ (հոկտեմբերի 5, 27 և 28) ենթարկվել են՝ Հայաստանի ԶՈՒ-ի հրթիռների և ծանր հրետանու գնդակոծության։ Արդյունքում զոհվել է 29 մարդ, վիրավորվել՝ 112-ը, զգալի վնաս է հասցվել քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին ու տրանսպորտային միջոցներին։
Փաստի առթիվ Գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Քրեական օրենսգրքի 120.2.1, 120.2.4, 120.2.12, 100.2 և այլ հոդվածներով։

Минуло два года со дня совершения армянами теракта в селе Гараюсифли
Минуло два года со дня, когда Вооруженные силы Армении подвергли ракетному обстрелу Бардинский район Азербайджана. Это был очередной террористический акт армянской стороны в ходе Отечественной войны, целью которого были мирные жители.
27 октября 2020 года противник обстрелял ракетами "Смерч" село Гараюсифли Бардинского района, расположенное далеко от зоны боевых действий.
В результате погибли мирные жители - Джафарова Офелия Меджид гызы, Ахмедова Айбениз Ашраф гызы, Исмаилов Эхтирам Халил оглу и Искендерова Айсу Ровшан гызы, 2013 года рождения, 13 человек получили ранения.
В результате ракетного обстрела было полностью разрушено несколько жилых домов, жителям нанесен значительный ущерб.
Отметим, что Бардинский район и центр города трижды (5, 27 и 28 октября) подвергались ракетным и тяжелым артиллерийским обстрелам со стороны ВС Армении. В результате погибли 29 человек, 112 получили ранения, был нанесен значительный ущерб объектам гражданской инфраструктуры и транспортным средствам.
По факту в Генеральной прокуратуре возбуждено уголовное дело по статьям 120.2.1, 120.2.4, 120.2.12, 100.2 и другим статьям Уголовного Кодекса.