Ռաշադ Նաբիև. Խելացի գյուղերն ու քաղաքները հինգ տարվա ընթացքում աշխարհին 2,5 տրիլիոն դոլարի հավելյալ օգուտ կբերեն
21 Նոյեմբերի 2022 13:53
Ենթադրվում է, որ «խելացի գյուղ և քաղաք» հասկացությունների իրագործումից լրացուցիչ տնտեսական օգուտները կկազմեն 2,5 տրլն դոլար՝ առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին Բաքվում «Նորարարական մոտեցում քաղաքային և գյուղական զարգացման խելացի քաղաքներին և գյուղական վայրերին. խելացի քաղաքներ և գյուղեր» խորագրով միջազգային համաժողովում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևը։
«Նախագահ Իլհամ Ալիևը հատուկ հանձնարարական է տվել նախարարությանը՝ «խելացի գյուղ» հասկացության հետ կապված։ Այս հայեցակարգը մշակելիս անհրաժեշտ է հաշվի առնել կոնկրետ համատեքստը։ Մենք կարծում ենք, որ հայեցակարգը մշակելիս այն պետք է անցնի երեք ֆիլտրով։ Առաջինը արդյունավետությունն ու անհրաժեշտությունն է: Հնարավոր է, որ կոնկրետ նախագծերի արդյունավետությունը տարբեր լինի, օրինակ, Գյանջայում և այլ քաղաքներում ու շրջաններում։ Երկրորդ ֆիլտրը կայունությունն է: Պետք է հասկանալ, թե որքան երկարակյաց է մի նախագիծ, որում այսքան պետական ներդրումներ են արվում։ Երրորդ ֆիլտրն այն օգուտն է, որը կստանա երկրի էկոհամակարգը ծրագրի իրականացումից։ Հենց նման մոտեցման կիրառումը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի քաղաքացին կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում պետության ղեկավարի քաղաքականության մեջ»,- նշել է Նաբիևը։

Рашад Набиев: Умные села и города принесут миру дополнительную выгоду в 2,5 трлн долларов за пять лет
ЭКОНОМИКА  21 Ноября 2022 - 11:53
Согласно подсчетам, дополнительная экономическая выгода от внедрения концепций «умное село и город» составит 2,5 трлн долларов США в ближайшие пять лет.
Как сообщает Report, об этом заявил министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев на международной конференции «Инновационный подход к развитию городов и сельской местности: умные города и села» в Баку.
«Президент Ильхам Алиев отдал спецпоручение министерству в связи с концепцией «умное село». При разработке этой концепции необходимо учитывать конкретный контекст. Считаем, что при разработке концепция должна проходить через три фильтра. Первый - эффективность и необходимость. Возможно, что эффективность конкретных проектов будет разной, например в Гяндже и в других городах и районах. Второй фильтр - устойчивость. Необходимо понять, насколько долговечным является проект, в который вкладывается столько государственных инвестиций. Третий фильтр - выгода, которую экосистема страны получит от реализации проекта. Применение именно такого подхода еще раз демонстрирует, что центральное место в политике главы государства занимает гражданин Азербайджана»,- отметил Набиев.