Ադրբեջանը և Ուզբեկստանը կհամագործակցեն կեղծ IMEI կոդերի դեմ պայքարում
Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությանն առընթեր «ԱզինՏելեկոմ» ԲԲԸ-ն և Ուզբեկստանի հեռահաղորդակցության ցանցերի կառավարման հանրապետական կենտրոնը հուշագիր են ստորագրել։
Caliber.Az-ը նախարարությանը հղումով հայտնում է, որ հուշագիրը նախատեսում է համատեղ միջոցառումների կազմակերպում բջջային սարքերի գրանցման ոլորտում։
Փաստաթուղթը ստորագրվել է՝ Ուզբեկստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի զարգացման նախարարության, Գլխավոր դատախազության և ներքին գործերի նախարարության, «Ուզբեկստանի հեռահաղորդակցական ցանցերի կառավարման հանրապետական կենտրոնի» պետական միավորված ձեռնարկության և «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոն» ընկերության ղեկավարների հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ:
Շարժական սարքերի գրանցման ոլորտում համատեղ գործունեության կազմակերպման մասին հուշագրի ստորագրմանը զուգընթաց, որոշում է կայացվել ստեղծել համապատասխան աշխատանքային խումբ։

Азербайджан и Узбекистан будут сотрудничать в борьбе с поддельными IMEI-кодами ФОТО
ООО AzInTelecom при министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджана и Республиканский центр управления телекоммуникационными сетями Узбекистана подписали меморандум.
Как сообщает Report со ссылкой на министерство, меморандум предусматривает организацию совместной деятельности в сфере регистрации мобильных устройств.
Меморандум был подписан по итогами встречи руководителей министерства развития информационных технологий и коммуникаций, Генпрокуратуры и министерства внутренних дел Узбекистана, государственного унитарного предприятия «Республиканский центр управления телекоммуникационными сетями Узбекистана» и компании «Центр информационных технологий».
Наряду с подписанием меморандума об организации совместной деятельности в сфере регистрации мобильных устройств, было принято решение о создании соответствующей рабочей группы.