Հնարավոր է արդյո՞ք ռուսական մենաշնորհային միջնորդության վերսկսումը
Քաղաքագետ, Հարավային Կովկասի հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Ֆարհադ Մամեդովը իր տելեգրամ ալիքում հարց է տվել՝ հնարավոր է արդյո՞ք ռուսական մենաշնորհային միջնորդության վերսկսումը։
«Անցած երկու տարվա բանակցությունները հիշեցրել են այն իրադարձությունները, որոնք միջազգային ասպարեզում ծավալվել են պատերազմի 44 օրերից առաջ, ընթացքում և հետո…
Մինչ պատերազմը բանակցություններում առաջին ջութակով նվագում էր Ռուսաստանը, պատերազմի ժամանակահատվածում ակտիվացավ ԱՄՆ-ը, նույնիսկ հայտարարեցին բեկման մասին (սկանդինավյան խաղաղապահներ), սակայն վերջին պահին Ռուսաստանը վերսկսեց իր մասնակցությունը և 44-օրյա պատերազմից հետո ուներ լիարժեք նախաձեռնություն։ Ճիշտ այդպես, պասիվության և դիտողության որոշակի ժամանակահատվածից հետո, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի ակտիվությունից հետո վերջին մեկ ամսում Մոսկվան վերսկսել է իր միջնորդությունը՝ օգտագործելով ֆրանսիական հիմարությունը և ակտիվացնելով իր ռեսուրսները «տեղում»։
Այս երկու տարվա ընթացքում ռուսական բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը խախտվել է. արդիականացվել է խաղաղ պայմանագիրը, որը, Մոսկվայի մտահաղացմամբ, պետք է լիներ գործընթացի վերջում։ Ռուսաստանը խաղաղ պայմանագրի թեման արդիականացնում է ապաշրջափակման թեմայիին զուգահեռ՝ աստիճանաբար ապաշրջափակումը դուրս բերելով առաջնահերթության մեջ։ Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը Սոչիի հանդիպումից հետո նույնպես նշել են ապաշրջափակման թեման։
Այս երկու տարիների ընթացքում Ադրբեջանի և Հայաստանի մոտ առաջնահերթություն են տրվել նաև այլ թեմաներին.
-Ադրբեջանի համար խաղաղության պայմանագրի հետ մեկտեղ առաջնահերթային է՝ Լաչինի միջանցքը և Ղարաբաղից Հայաստանի ԶՈՒ-ի մնացորդների դուրս բերումը...
- Հայաստանի համար առաջնահերթություն է դարձել սահմանի թեման, Զանգեզուրի միջանցքի «անխոչընդոտության» մերժումը և օրակարգում «կարգավիճակի» թեմայի պահպանումը։
- Ինքնին Ռուսաստանի համար առաջնահերթություն է հանդիսանում բանակցություններում առաջատարի պահպանումը՝ եռակողմ ձևաչափը, Զանգեզուրի միջանցքը, Լաչինի միջանցքում իր բացառիկությունը պահպանելով հանդերձ՝ ՌԽՔ-ի մանդատի երկարաձգումը։
Սակայն!!!
Ժամանակը բաց է թողնվել։ Իսկ դա նշանակում է, ինչպես ասել է Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը՝ «գնալ փոխզիջումների»։
Իսկ ի՞նչ փոխզիջումների է պատրաստ Ռուսաստանը, չէ որ Ռուսաստանը գործընթացի կողմ է։
Ինչպես նաև պետք է արդեն հաշվի առնել գործընթացում ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և Ֆրանսիայի խորը ներգրավվածությունը։ Անցած երեք օրերի ընթացքում ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչները հենց այնպես Բաքու չեն այցելել... Եթե անգամ Մակրոնը բաց թողնի Բրյուսելի հանդիպումը, ապա մնում են ԱՄՆ-ը ու ինքը Շառլ Միշելը, ով կարող է պարզապես ժամանել Թբիլիսի և այնտեղ կազմակերպել հանդիպում։
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Ռուսաստանն օգտագործել է ճնշման իր ողջ ներուժը, ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի վրա։ Սակայն, ճնշումը անցավ պարապ և տվեց հակառակ արդյունք:
-Ղարաբաղում «Վարդանյանի նախագիծը» կոշտացրել է Բաքվի հռետորաբանությունն արդեն ՌԽՔ-ի նկատմամբ։
-Հայաստանն էլ խառնել է ՀԱՊԿ-ի վերջնական փաստաթղթերը՝ փաստորեն սաբոտաժի ենթարկելով Հայաստանում ՀԱՊԿ առաքելությանը, և դրանով հանդերձ Հայաստանի հասարակական կարծիքի համար ԵՄ առաքելությունից «Ալի Բաբան և 40 ավազակները» միակ միջազգային արձագանքն է...
Այսինքն, Ռուսաստանը ստիպված է հաշվի առնել Բաքվի և Իրավանի առաջնահերթային սպասումները, որպեսզի Ռուսաստանի մասնակցությամբ հասնի բեկման։
Ի՞նչ կառաջարկի:
Խաղաղ պայմանագիր հստակ ձևակերպումներով և պարտավորություններով (ծածկել սահմանին անվտանգության թեման): Եվ դա Մոսկվայում մշակված պայմանագրի տեքստը չէ, և Ռուսաստանը ստիպված է երաշխավորել նախագիծը, որը քննարկվում է երկկողմ ձևաչափով այն հատվածներում, որոնք կանխատեսում են երաշխիքները «տեղում»։
Ապաշրջափակում Ռուսաստանի մասնակցությամբ՝ որպես միջանցքների երկայնքով անվտանգության երաշխավոր, բայց ոչ մի կերպ դրանց մուտքերում և ելքերում։
Հարավային Կովկասը Ուկրաինայում պատերազմից հետո դարձել է ամենականխատեսելի տարածաշրջաններից մեկը, և դա պետք է գնահատել, ստեղծել լրացուցիչ հնարավորություններ.
- Տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ առևտուրը աճել է (🇦🇲 75%, 🇦🇿 30%, 🇬🇪 50%)։
- Առեւտրաշրջանառության աճը կանխատեսում է ֆինանսական հատվածում փոխգործակցության մեխանիզմների որոնում
- Ադրբեջանը և Հայաստանը այս ամիսների ընթացքում չեն քվեարկել Ռուսաստանի դեմ բանաձեւերում
- Պատրաստ են տրանսպորտային հաղորդակցության նախագծերին, որոնք կարեւոր են Ռուսաստանի համար
- Համագործակցություն էներգետիկ ոլորտում՝ Հայաստանում ԱԷԿ, Ադրբեջանի հետ գազ և հնարավոր ներդրումներ Ռուսաստանում։
Մի բան պարզ է, Ադրբեջանում հասարակական կարծիքը բուռն է, իսկ Հայաստանում էլ հանգիստ չէ... Ռուսաստանի այս բոլոր գործողությունները ՌՈՆԿ-րով, Վարդանյաններով, փառքի ծառուղիներով և այլն, ունեն հակառակ ազդեցություն, քան վախ են ներշնչում։
Հակառակ դեպքում «տեղում» իրավիճակի փոփոխությունը կփոխի 44-օրյա պատերազմից հետո կազմավորված կոնֆիգուրացիան։ Արդյունքում, Ռուսաստանի «տեղում» ներկայության միակ առավելությունը կկորցնի իր իմաստը»,- գրել է Ֆարհադ Մամեդովը։

Возможно ли возобновление монопольного российского посредничества?
Политолог, глава Центра исследований Южного Кавказа Фархад Мамедов в своем Телеграм-канале задался вопросом – Возможно ли возобновление монопольного российского посредничества?
«Прошедшие два года переговоров напомнили события, которые разворачивались на международной арене до, в течение и после 44 дней войны…
До войны первую скрипку в переговорах играла Россия, в период войны активизировались США, даже объявляли о прорыве (скандинавские миротворцы), однако в последний момент Россия возобновила свое участие и после 44-дневной войны имела полную инициативу. Точно также, после определенного периода пассивности и наблюдения, за последний месяц после активности ЕС и США, Москва возобновила свое посредничество, используя французскую тупоголовость и активируя свои ресурсы «на земле».
За эти два года логика российского переговорного процесса нарушена: актуализировался мирный договор, который по задумке Москвы должен был быть в конце процесса. Россия актуализирует тему мирного договора параллельно с темой разблокировки, постепенно выводя разблокировку в приоритет. Президент Азербайджана и премьер Армении после встречи в Сочи также отмечали тему разблокировки.
За эти два года у Азербайджана и Армении в приоритет вышли и другие темы:
- Для Азербайджана наряду с мирным договором приоритет - Лачинский коридор и вывод остатков ВС Армении из Карабаха…
- Для Армении в приоритет вышла тема границы, отказ от «беспрепятственности» Зангезурского коридора и сохранения в повестке темы «статуса»
- Для самой России приоритетом является сохранение лидерства в переговорах – трехсторонний формат, Зангезурский коридор, при сохранении своей эксклюзивности в Лачинском коридоре, продление мандата РМК.
Однако!!!
Время упущено! И следует, как говорил президент России Путин «идти на компромиссы».
А на какие компромиссы готова идти Россия, ведь Россия сторона процесса?!
Также следует уже учитывать глубокое вовлечение США, ЕС и Франции в процесс. Неспроста за минувшие три дня в Баку побывали спецпредставители ЕС и США… Даже если Макрон сливает встречу в Брюсселе, остается США и сам Шарль Мишель, который может просто прилететь в Тбилиси и организовать встречу там.
За последний месяц Россия использовала весь свой потенциал давления как на Армению, так и на Азербайджан. Однако, давление пошло вхолостую, и дало обратный эффект.
- «Проект Варданян» в Карабахе ужесточил риторику Баку уже в отношении РМК
- Армения же слила итоговые документы ОДКБ, фактически саботировав миссию ОДКБ в Армению, и тем самым, для армянского общественного мнения «Али-баба и 40 разбойников» из миссии ЕС это единственная международная реакция…
То есть, России придется учитывать приоритетные ожидания Баку и Иревана, чтобы достичь прорыва с участием России.
Что предложит?!
Мирный договор с четкими формулировками и обязательствами (покрыть тему безопасности на границе). И это не выработанный в Москве текст договора, и России придется гарантировать проект, который обсуждается в двустороннем формате в тех частях, которые предполагают гарантии «на земле».
Разблокировка с участием России – в качестве гаранта безопасности вдоль коридоров, но никак на въездах и выездах из них.
Южный Кавказ стал одним из самым предсказуемых регионов после войны в Украине и это следует ценить, создавать дополнительные возможности:
- Увеличилась торговля со всеми странами региона (🇦🇲 на 75%, 🇦🇿 на 30%, 🇬🇪 на 50%)
- Рост торгового оборота предполагает нахождение механизмов взаимодействия в финансовом секторе
- Азербайджан и Армения за эти месяцы не голосовали по резолюциям против России
- Готовы к проектам по транспортным коммуникациям, которые важны для России
- Сотрудничество в энергетической сфере – в Армении АЭС, с Азербайджаном газ и возможные инвестиции в России.
Ясно одно, общественное мнение в Азербайджане нагрето, да и в Армении не тихо… Все эти действия России с РОНК-ами, Варданянами, аллеями славы и т.д. имеют обратный эффект, нежели наводят страх.
Иначе, изменение ситуации «на земле» изменит конфигурацию, сложившуюся после 44-дневной войны. В результате, единственное преимущество присутствия России «на земле» потеряет смысл», - написал Фархад Мамедов.