Քաղաքական խորհրդատվություններ են տեղի ունեցել Ադրբեջանի և Հնդկաստանի ԱԳՆ-ների միջև
Նյու Դելիում կայացել են հինգերորդ երկկողմ քաղաքական խորհրդատվություններ՝ Ադրբեջանի և Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև։
Ադրբեջանական կողմից խորհրդատվություններին պատվիրակությունը գլխավորում էր փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովը, հնդկական կողմից՝ Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության արևմտյան ուղղության քարտուղար (ԱԳ փոխնախարար) Սանջայ Վերման։
Քաղաքական խորհրդատվությունների ընթացքում քննարկվել են՝ երկու երկրների միջև երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը, միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը, համագործակցության հեռանկարները քաղաքական, տնտեսական, առևտրային, մշակութային, կրթական և այլ ոլորտներում, ինչպես նաև և ՄԱԿ-ի և Չմիավորման շարժման շրջանակներում:
Է.Մամեդովը նշել է, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից անցած 30 տարիների ընթացքում ձևավորվել է համագործակցության օրակարգ տարբեր ոլորտներում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հիմունքներով, կա հարաբերությունների զարգացման ներուժ։ Փոխնախարարը հակառակ կողմին տեղեկացրել է նաև հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանում ձևավորված նոր իրողությունների, Ադրբեջանի կողմից իրականացվող վերականգնման և շինարարական աշխատանքների, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, խաղաղության օրակարգի առաջընթացի, հաղորդակցությունների բացման վերաբերյալ Ադրբեջանի գործունեության մասին: Այս առումով նշվել է, որ Հայաստանի կողմից իրականացվող սադրանքները սպառնում են տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանը։

МИД Азербайджана и Индии провели политические консультации
В Нью-Дели состоялись пятые двусторонние политические консультации между министерствами иностранных дел Азербайджана и Индии.
Как сообщили Caliber.Az в пресс-службе МИД, на консультациях с азербайджанской стороны делегацию возглавил заместитель министра иностранных дел Эльнур Мамедов, с индийской – секретарь Западного направления МИД Индии (заместитель министра иностранных дел) Санджай Верма.
В ходе политических консультаций обсуждены текущее состояние двусторонних и многосторонних отношений между двумя странами, работа межправительственной комиссии, перспективы сотрудничества в политической, экономической, торговой, культурной, образовательной и других сферах, а также в рамках ООН и Движения неприсоединения.
Э.Мамедов отметил, что за 30 лет, прошедших с момента установления дипломатических отношений между двумя странами, в различных сферах сформировалась повестка сотрудничества как на двусторонней, так и на многосторонней основе, имеется потенциал для развития отношений. Замминистра также проинформировал противоположную сторону о новых реалиях, сложившихся в регионе в постконфликтный период, проводимых Азербайджаном восстановительных и строительных работах, нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, деятельности Азербайджана по продвижению мирной повестки, открытии коммуникаций. В этой связи было отмечено, что совершаемые Арменией провокации, угрожают миру и безопасности в регионе.
В ходе встречи стороны также обменялись мнениями по вопросам региональной и международной безопасности, представляющим взаимный интерес.