Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի հետ
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ Լոձ քաղաքում ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի 29-րդ նիստին մասնակցելու շրջանակներում հանդիպել է՝ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտի հետ։
ԱԳՆ-ից Caliber.Az-ին հայտնել են, որ հանդիպմանը մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել՝ Ադրբեջանի և ԵԱՀԿ ԽՎ-ի միջև հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների, ԵԱՀԿ ԽՎ օրակարգային հարցերի, ինչպես նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին գործընթացների, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ ԽՎ-ի հնարավոր ավանդի շուրջ։
Նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահին տեղեկացրել է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին, այդ թվում՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում ընթացող վերակառուցման և շինարարական աշխատանքների, ականային սպառնալիքների, ինչպես նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Ադրբեջանի ձեռնարկած քայլերի մասին։ Նա նշել է, որ չնայած Հայաստանի սադրանքներին և գործընթացները դանդաղեցնելու քաղաքականությանը, Ադրբեջանը կշարունակի ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման բոլոր կարևոր ուղղություներում, ներառյալ ապագա խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, սահմանների սահմանազատումը, բոլոր հաղորդակցությունների բացումը և այլ հարցեր:
Մարգարետա Սեդերֆելտը նշել է, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն մեծ նշանակություն է տալիս Ադրբեջանի հետ համագործակցությանը, ինչպես նաև ընդգծել է՝ տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ապահովման կարևորությունը և հայտնել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ի պատրաստակամությունը՝ խթանելու միջխորհրդարանական երկխոսությունը՝ աջակցելու խաղաղ գործընթացին։

Джейхун Байрамов встретился с президентом ПА ОБСЕ
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках участия в 29-м заседании Совета министров ОБСЕ в городе Лодзь встретился с президентом Парламентской ассамблеи ОБСЕ Маргаретой Седерфельт.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, на встрече состоялся обмен мнениями о перспективах развития отношений между Азербайджаном и ПА ОБСЕ, вопросах, стоящих на повестке дня ПА ОБСЕ, а также о последних процессах, происходящих в регионе, возможном вкладе ПА ОБСЕ в процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Министр Джейхун Байрамов проинформировал президента ПА ОБСЕ о текущей ситуации в регионе, в том числе о проводимых восстановительных и строительных работах на освобожденных от оккупации территориях, минных угрозах, а также о шагах, предпринимаемых Азербайджаном для нормализации отношений с Арменией. Он отметил, что, несмотря на провокации Армении и проводимую ею политику замедления процессов, Азербайджан продолжит усилия по всем важным направлениям обеспечения мира и стабильности в регионе, включая подписание будущего мирного договора, делимитацию границ, открытие всех коммуникаций и другие вопросы.
Маргарета Седерфельт отметила, что ПА ОБСЕ придает большое значение сотрудничеству с Азербайджаном, а также подчеркнула важность обеспечения мира и безопасности в регионе и выразила готовность ПА ОБСЕ содействовать межпарламентскому диалогу для поддержки мирного процесса.