Ադրբեջանի խորհրդարանն ընդունել է 2023 թվականի պետական ​​բյուջեն
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսը (խորհրդարան) ուրբաթ օրը լիագումար նիստում երրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ 2023 թվականի պետական բյուջեի եկամուտները կանխատեսվում են 30 մլրդ 773,978 մլն մանաթ, ծախսերը՝ 33 մլրդ 353,278 մլն մանաթ։ Այսպիսով, դեֆիցիտը կանխատեսվում է 2 մլրդ 579,3 մլն մանաթի կամ ՀՆԱ-ի 2,4%-ի մակարդակում։
Եկամուտների կառուցվածքում Պետական նավթային հիմնադրամից հաջորդ տարվա պետական բյուջե տրանսֆերտները կանխատեսվում են 11 մլրդ 280 մլն մանաթի մակարդակում։
2023 թվականին Ադրբեջանի ՀՆԱ-ի աճը կանխատեսվում է 2,7 տոկոս մակարդակում, միջին տարեկան գնաճը 6,9 տոկոս է։
2022 թվականի պետբյուջեի եկամուտների կանխատեսումը կազմում է 29 մլրդ 197,8 մլն մանաթ, իսկ ծախսերը՝ 32 մլրդ 303,8 մլն մանաթ։ 2022 թվականի պետբյուջեի դեֆիցիտը կանխատեսվում է 3 մլրդ 106 մլն մանաթի կամ ՀՆԱ-ի 2,7%-ի սահմաններում։

Парламент Азербайджана принял госбюджет на 2023 год
Милли Меджлис (парламент) Азербайджана на пленарном заседании в пятницу принял в третьем и окончательном чтении проект госбюджета на 2023 год.
Как сообщает «Интерфакс-Азербайджан», доходы госбюджета на 2023 год прогнозируются на уровне 30 млрд 773,978 млн манатов, расходы – 33 млрд 353,278 млн манатов. Таким образом, дефицит прогнозируется на уровне 2 млрд 579,3 млн манатов или 2,4% ВВП.
В структуре доходов, трансферты из Госнефтефонда в госбюджет на следующий год прогнозируются на уровне 11 млрд 280 млн манатов.
Рост ВВП Азербайджана на 2023 год прогнозируется на уровне 2,7%, среднегодовая инфляция – 6,9%.
Прогноз по доходам госбюджета на 2022 год составляет 29 млрд 197,8 млн манатов, расходам - 32 млрд 303,8 млн манатов. Дефицит госбюджета на 2022 год прогнозируется на уровне 3 млрд 106 млн манатов или 2,7% ВВП.