Փարվիզ Շահբազով. Ադրբեջանի պետական ​​քաղաքականությունը՝ 2030 թվականին «կանաչ աճի» երկիր դառնալն է
Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը՝ մինչև 2030 թվականը մաքուր շրջակա միջավայրով «կանաչ աճի» երկիր դառնալն է։
Այս մասին հայտարարել է էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը՝ Աբու Դաբիում Կայուն զարգացման շաբաթվա շրջանակներում՝ «Կանաչ ջրածնի գագաթնաժողովում» իր ելույթի ժամանակ, հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով էներգետիկայի նախարարությանը։
Նախարարն իր ելույթում նշել է, որ «կանաչ ջրածինը», որը կարևոր դեր է խաղում զրոյական արտանետումների տնտեսության գլոբալ անցման գործում, գնահատվում է որպես այլընտրանքային էներգետիկ գործիք՝ էներգետիկ և բնապահպանական անվտանգության ապահովման տեսանկյունից։
Էներգետիկայի նախարարը կիսվել է նաև՝ Եվրոպային էներգիա մատակարարող մեր երկրի ապագա դերի մասին կարծիքով։ Նշվել է, որ Ադրբեջանը մի երկիր է, որը դիվերսիֆիկացնում է Եվրոպայի էներգամատակարարումը այլընտրանքային աղբյուրներով։ Մեր երկիրը Եվրոպայի համար վերականգնվող էներգիայի պոտենցիալ աղբյուր է՝ ջրածնի, նավթից, բնական գազը հետո և հանդիսանում է նրա գործընկերներից մեկը, որը ավանդ կներդնի ջրածնի հետ կապված իր ծրագրերում. «Ջրածինը, ընդհանուր առմամբ կանաչ էներգիայի արտադրությունն ու արտահանումը կարևոր բաղադրիչ է հանդիսանում՝ Եվրամիության հետ մեր նորացված ռազմավարական էներգետիկ գործընկերության համար»:

Парвиз Шахбазов: Государственная политика Азербайджана - к 2030 году стать страной «зеленого роста»
Государственная политика Азербайджана - к 2030 году стать страной «зеленого роста» с чистой окружающей средой.
Как сообщает Report со ссылкой на Министерство энергетики, об этом в Абу-Даби заявил министр энергетики Парвиз Шахбазов во время выступления на «Саммите по зеленому водороду» в рамках Недели устойчивого развития.
В своем выступлении министр отметил, что «зеленый водород», который играет важную роль в глобальном переходе к экономике с нулевым уровнем выбросов, оценивается как альтернативный энергетический инструмент с точки зрения обеспечения энергетической и экологической безопасности.
Министр энергетики также поделился мнением о будущей роли нашей страны как поставщика энергии в Европу. Было отмечено, что Азербайджан является страной, которая диверсифицирует энергоснабжение Европы альтернативными источниками. Наша страна является потенциальным источником возобновляемой энергии, водорода после нефти, природного газа для Европы и является одним из ее партнеров, которые внесут свой вклад в ее планы, связанные с водородом: «Водород, производство и экспорт «зеленой энергии» в целом, является важным компонентом нашего обновленного стратегического энергетического партнерства с Европейским союзом».
На саммите были озвучены ожидания в отношении развития «зеленого водорода» в глобальном масштабе, изменяющаяся динамика производственных затрат на фоне энергетического кризиса и факторы, необходимые для конкурентоспособности производства водорода.