03 Փետրվարի 2023 12:52
Քննարկումները, որոնք մենք անցկացնում ենք այսօր, տեղի են ունենում գլոբալ փոփոխվող էներգետիկ շուկաների համատեքստում։ Համաշխարհային աճը սպառնալիքի տակ է. Իսկ էներգետիկ անվտանգությունն առաջին հարցն է, որն ստիպում է մեզ մտածել։
Այս մասին, ըստ Ազերթաջի, ասել է՝ էներգետիկ հարցերով ԵՄ հանձնակատար Քադրի Սիմսոնը՝ փետրվարի 3-ին Բաքվում ելույթ ունենալով Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի շրջանակներում 9-րդ և Կանաչ էներգետիկայի հարցերով խորհրդատվական խորհրդի 1-ին նախարարական նիստում իր ելույթում:
«Այդ իսկ պատճառով այսօր խորհրդատվական խորհուրդների նիստերը լավ հնարավորություն են։ Սա ցույց է տալիս, որ Եվրամիությունը, Ադրբեջանը և գործընկեր երկրները համագործակցում են էներգետիկ անվտանգության և շուկայի կայունության ապահովման ուղղությամբ»,- հավելել է Ք.Սիմսոնը:

Кадри Симсон: ЕС, Азербайджан и страны-партнеры совместно работают над обеспечением энергетической безопасности
ЭКОНОМИКА  03 Февраля 2023 - 12:17
Обсуждения, которые мы проводим сегодня, происходят в условиях глобального изменения энергетических рынков. Глобальный рост находится под угрозой. А энергетическая безопасность – это первый вопрос, который заставляет нас задуматься.
Как сообщает Азертадж, об этом сказала комиссар ЕС по энергетическим вопросам Кадри Симсон, выступая 3 февраля в Баку на 9-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 1-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергии.
«По этой причине заседания консультативных советов сегодня являются хорошей возможностью. Это показывает, что Европейский Союз, Азербайджан и страны-партнеры совместно работают над обеспечением энергетической безопасности и стабильности на рынке», - добавила К.Симсон.