03 Փետրվարի 2023 15:57
Ըստ «Ազերթաջ»-ի՝ այս մասին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի էներգետիկ դիվանագիտության հարցերով տեղակալի խորհրդական Լաուրա Լոհմանը Բաքվում ելույթ ունենալով Հարավային գազային միջանցքի Խորհրդատվական խորհրդում։
Նա նշել է, որ նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը աջակցում է Կասպից ծովից Եվրոպա գազի արտահանմանը։ ԱՄՆ-ն աջակցել և կշարունակի աջակցել «Հարավային գազային միջանցք» նախագծին` ապահովելու եվրոպացի գործընկերների էներգետիկ անվտանգությունը:
«Հարավային գազային միջանցքը շատ կարևոր նախագիծ է Եվրոպայի համար, և Ադրբեջանը առաջատար դեր ունի աշխարհամասի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում։ Սակայն, Հարավային գազային միջանցքը կարևոր դեր է խաղում Եվրոպայի ոչ միայն էներգետիկ, այլև քաղաքական անվտանգության ամրապնդման գործում։
Այս նախագիծը համագործակցության հնարավորություններ է ստեղծում բազմաթիվ երկրների միջև, ինչն ապահովում է տնտեսական աճ։ ԱՄՆ-ը կշարունակի աջակցել Կասպից ծովում արդյունահանվող բնական գազի Եվրոպա փոխադրմանը և օգնել Ադրբեջանին»,- ընդգծել է Լաուրա Լոհմանը։

Лаура Лохман: США намерены углублять сотрудничество с Азербайджаном
Как сообщает Азертадж, об этом сказала советник заместителя Государственного секретаря США по вопросам энергетической дипломатии Лаура Лохман, выступая на Консультативном совете Южного газового коридора в Баку.
Она отметила, что Президент Джозеф Байден поддерживает экспорта газа с Каспийского моря в Европу. США поддерживали будут и впредь поддерживать проект Южного газового коридора для обеспечения энергетической безопасности своих европейских партнеров.
«Южный газовый коридор – очень важный проект для Европы, и Азербайджану принадлежит ведущая роль в обеспечении энергетической безопасности континента. Однако Южный газовый коридор играет важную роль и в укреплении не только энергетической, но и политической безопасности Европы. Этот проект создает возможности для сотрудничества многих стран, использование которых обеспечивает экономический рост. США будут и впредь поддерживать транспортировку природного газа, добываемого в Каспийском море, в Европу и помогать Азербайджану», - подчеркнула Лаура Лохман.
Лаура Лохман также отметила, что США, принимая во внимание экологические проблемы в мире, могут инвестировать в производство и экспорт «зеленой» энергии в Азербайджане.