08 Փետրվարի 2023 20:04
Տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացումը՝ լրջորեն կավելացնի Հայաստանի առևտուրը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ մյուս երկրների հետ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին Ազգային ժողովում կառավարական ժամի ժամանակ հայտարարել է երկրի նախարարների կաբինետի ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը՝ մեկնաբանելով Ալմաթիում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի արդյունքները։
Նրա խոսքով, Հայաստանի և միավորման մյուս երկրների միջև կա միայն մեկ ցամաքային ճանապարհ, այն անցնում է Վրաստանով։ Հասկանալի է, որ հնարավորությունները սահմանափակ են, համապատասխանաբար, Ադրբեջանի տարածքով ավտոմոբիլային և երկաթուղային երթուղիների բացումը կապահովի Հայաստանի և ԵԱՏՄ միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների զգալի աճ։
Դրանով է բացատրվում Հայաստանի շահագրգռվածությունը ապաշրջափակման հարցում, նշել է նա։ Իսկ այն, ինչ գրված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, Հայաստանը պատրաստ է իրականացնել:

Пашинян: Открытие коммуникаций через Азербайджан увеличит торговлю Армении с ЕАЭС
Открытие экономических и транспортных коммуникаций в регионе всерьез увеличит торговлю Армении с остальными странами-членами Евразийского экономического союза.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил глава кабмина страны Никол Пашинян в ходе правительственного часа в Национальном собрании, комментируя итоги заседания Евразийского межправсовета в Алматы.
По его словам, между Арменией и другими государствами объединения существует всего один сухопутный маршрут, и он проходит через Грузию. Понятно, что возможности ограничены, соответственно открытие автомобильных и железнодорожных маршрутов через территорию Азербайджана обеспечило бы существенный рост объемов торговли между Арменией и ЕАЭС.
Этим объясняется интерес Армении к разблокировке, отметил он. И то, что написано в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года, Армения готова реализовать.