Ադրբեջանում լրտեսության մեջ ներգրավված օտարերկրյա քաղաքացի է ձերբակալվել ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Պետական անվտանգության ծառայության կողմից հարուցված քրեական գործի քննության ընթացքում լուրջ կասկածներ են հայտնաբերվել՝ 1994 թվականին ծնված օտարերկրյա քաղաքացի Գաեդի Մոհամմադ Նաջաֆի կողմից ԱՀ տարածքում լրտեսություն կատարելու հետ կապված։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Պետական անվտանգության ծառայությունում:
Այսպես, հավաքագրված բազմաթիվ ապացույցների հիման վրա պարզվել է, որ Գաեդի Մոհամմադ Նաջաֆը օտարերկրյա հետախուզական գործակալության հանձնարարությամբ զբաղվել է՝ պետական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվության հավաքագրմամբ և փոխանցմամբ, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի իրավապահների անձնական տվյալների ձեռքբերմամբ, նրանց հետ անձնական կապերի հաստատմամբ և համագործակցությամբ, որն օգտագործվելու է ի վնաս ԱՀ անվտանգության։
Գաեդի Մոհամմադ Նաջաֆին մեղադրանք է առաջադրվել ԱՀ ՔՕ 276-րդ հոդվածով (լրտեսություն), և դատարանը խափանման միջոց է ընտրել կալանավորումը։

Арестован иностранный гражданин, занимавшийся шпионажем в Азербайджане
В ходе расследования уголовного дела Службой государственной безопасности появились серьезные подозрения в совершении шпионажа на территории Азербайджанской Республики иностранным гражданином Гаеди Мохаммадом Наджафом, 1994 года рождения.
Об этом Caliber.Az сообщили в СГБ.
Так, на основании собранных многочисленных улик выяснилось, что Гаеди Мохаммад Наджаф по поручению органа иностранной спецслужбы занимался сбором и передачей сведений, составляющих государственную тайну, для использования их в ущерб безопасности Азербайджанской Республики, в частности получением персональных данных о сотрудниках правоохранительных органов Азербайджана, установлением с ними личных контактов и привлечением к сотрудничеству.
Гаеди Мохаммад Наджаф привлечен к уголовной ответственности по статье 276 (Шпионаж) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, судом в отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.