Արևմտյան Ադրբեջանի թեման օրակարգ է մտել Հայաստանի իշխանության վարած էթնիկ զտումների քաղաքականության արդյունքում։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի մամուլի ծառայությունից։
Համայնքից հայտնել են, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը մարտի 18-ի իր հայտարարությամբ հերթական անգամ փորձել է խախտել այդ երկրից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքը.
«Նախ ուզում ենք ընդգծել, որ Արևմտյան Ադրբեջանի թեման, որը մարդու իրավունքների խնդիր է, օրակարգ է մտել Հայաստանի կառավարության էթնիկ զտումների քաղաքականության և դրա հետևանքները վերացնելուց հրաժարվելու արդյունքում։
Մեր կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1989 թվականին և այդ ժամանակվանից մենք հետևողականորեն պայքարել ենք մեր վերադարձի իրավունքի իրացման համար։ Բոլորին է հայտնի, որ Հայաստանը մոնոէթնիկ երկիր է։ Հայերը, որոնք մինչ վերջերս այդ տարածքում փոքրամասնություն էին կազմում, այժմ կազմում են բնակչության ավելի քան 99%-ը։ Եվս մեկ անգամ շեշտում ենք, որ մենք Հայաստան կոչվող տարածքի օրինական բնակիչներ ենք, և մեր բացարձակ իրավունքն է վերադառնալ մեր տները։ Հայաստանը, անկախ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների բնույթից, պետք է պայմաններ ստեղծի իր տարածքից վտարված բնակիչների վերադարձի համար»։
Համայնքը կոչ է արել Հայաստանի կառավարությանը վերջ տալ այն բնակավայրերի ապօրինի վերաբնակեցման քաղաքականությանը, որտեղ նախկինում ադրբեջանցիներ են ապրել. «Մենք ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում Հայաստանի կառավարությանը պայմաններ ստեղծել այս տարածքի օրինական բնակիչ հանդիսացող ադրբեջանցիների խաղաղ, անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի համար»։

Община: Призываем правительство Армении создать условия для мирного и безопасного возвращения азербайджанцев
19 Марта 2023 11:28
Тема Западного Азербайджана вышла на повестку дня в результате проводимой правительством Армении политики этнической чистки.
Об этом Report сообщили в пресс-службе Общины Западного Азербайджана.
В Общине сообщили, что своим заявлением от 18 марта Министерство иностранных дел Армении предприняло очередную попытку подорвать право азербайджанцев, изгнанных из этой страны, на возвращение: «Прежде всего, мы хотели бы подчеркнуть, что тема Западного Азербайджана, являющаяся вопросом прав человека, вышла на повестку дня в результате политики этнической чистки правительства Армении и отказа устранить последствия этой политики. Наша организация была основана в 1989 году, и с тех пор мы последовательно боремся за реализацию нашего права на возвращение. Всем известно, что Армения - моноэтническая страна. Армяне, которые до недавнего времени составляли меньшинство на этой территории, сейчас составляют более 99% населения. Еще раз подчеркиваем, что мы являемся законными жителями территории, называемой Арменией, и вернуться в свои дома - наше абсолютное право. Армения, независимо от характера отношений с Азербайджаном, должна создать условия для возвращения изгнанных с ее территории жителей».
Община призвала правительство Армении положить конец незаконной политике заселения, проводимой в населенных пунктах, где проживали азербайджанцы, разрушению нашего культурного наследия: «Мы еще раз призываем правительство Армении создать условия для мирного, безопасного и достойного возвращения азербайджанцев, являющихся законными жителями этой территории».