Խաղաղության և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները, ինչպես նաև ադրբեջանական ժողովրդի դեմ կատարված ռազմական, ահաբեկչական և այլ հանցավոր գործողությունները հետաքննելու, դրանց իրավական գնահատական տալու, այդ հանցագործությունների կազմակերպմանն ու կատարմանը ներգրավված անձանց, բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտման փաստերի քննարկման համար, 2003թ. դեկտեմբերի 18-ին՝ գլխավոր դատախազի, ներքին գործերի և ազգային անվտանգության նախարարների համատեղ հրամանով ստեղծվել է համատեղ քննչական-օպերատիվ խումբ։
2005 թվականի մայիսի 5-ին հետաքննության ղեկավարությունը հանձնարարվել է գլխավոր դատախազի տեղակալ, զինվորական դատախազ, արդարադատության գեներալ-լեյտենանտ Խանլար Վելիևին։ Քրեական գործը զինվորական դատախազությունում վարույթ ընդունվելուց հետո կազմվել է քննչական և օպերատիվ նոր պլան։ Նախաքննությունը, ի տարբերություն նախորդ տարիների, իրականացվել է այս միասնական քննչական և օպերատիվ պլանի, միջազգային պայմանագրերի և իրավական նորմերի, Ադրբեջանի քրեական և քրեական դատավարության օրենսգրքերի պահանջներին համապատասխան։
Այս մասին Ազերթաջին հայտնել է զինվորական դատախազի ավագ օգնական, Զինվորական դատախազության մամուլի ծառայության ղեկավար Ֆիրադ Ալիևը։
«Բաղանիս-Այրըմի ցեղասպանությանը վերաբերող դրվագով 18 անձանց միջազգային հետախուզում է հայտարարվել։ Նրանց դեմ քրեական գործ է հարուցվել՝ Քրեական օրենսգրքի 103 (Ցեղասպանություն) և 107 (Տեղահանում և բռնի վերաբնակեցում) հոդվածներով։ Ներկայումս համալիր քննչական և օպերատիվ միջոցառումները շարունակվում են»,- ասել է Ֆիրադ Ալիևը։
Հիշեցնենք, որ այսօր լրանում է Գազախի շրջանի Բաղանիս-Այրըմ գյուղում տեղի ունեցած ողբերգության 33-րդ տարելիցը։ 1990 թվականի մարտի 23-ի լույս 24-ի գիշերը հայերը զրահամեքենաներով ու տանկերով ներխուժել են Բաղանիս-Այրըմ գյուղ։ Այս ողբերգության ժամանակ 10 մարդ խոշտանգվել ու սպանվել է, 12 տուն թալանվել ու այրվել, 438 բնակիչ վտարվել է գյուղից։

В рамках расследования геноцида в Баганис-Айрым 18 человек находятся в международном розыске
Для расследования преступлений против мира и человечности, а также военных, террористических и других преступных деяний, совершенных против азербайджанского народа, для дачи им правовой оценки, выявления и привлечения к уголовной ответственности лиц, участвовавших в организации и совершении этих преступлений, а также для расследования фактов грубого нарушения норм международного права 18 декабря 2003 года единым приказом генерального прокурора, министров внутренних дел и национальной безопасности была создана совместная следственно-оперативная группа.
5 мая 2005 года руководство над расследованием было поручено заместителю генерального прокурора, военному прокурору, генерал-лейтенанту юстиции Ханлару Велиеву. После того как уголовное дело было принято к производству в военной прокуратуре, был составлен новый следственно-оперативный план. Предварительное расследование, в отличие от предыдущих лет, проводилось в соответствии с этим единым следственно-оперативным планом, международными договорами и правовыми нормами, требованиями Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов Азербайджана.
Об этом Азертадж сообщил старший помощник военного прокурора, руководитель пресс-службы Военной прокуратуры Фирад Алиев.
«По эпизоду, касающемуся геноцида в Баганис-Айрым, 18 человек были объявлены в международный розыск. В их отношении возбуждено уголовное дело по статьям 103 (Геноцид) и 107 (Депортация и принудительное переселение населения) УК. В настоящее время комплексные следственно-оперативные мероприятия продолжаются», - отметил Фирад Алиев.
Напомним, что сегодня исполняется 33-я годовщина со дня трагедии в селе Баганис-Айрым Газахского района. В ночь с 23 на 24 марта 1990 года армяне вторглись в село Баганис-Айрым на бронетехнике и танках. Во время этой трагедии 10 человек были подвергнуты пыткам и убиты, 12 домов были разграблены и сожжены, 438 жителей были изгнаны из села.