ՌԴ ԱԳՆ-ն գոհ չէ ՄՔԴ-ի Հռոմի կանոնադրությանը Երևանի միանալուց
Օրերս Caliber.Az-ն արդեն հայտնել է (https://caliber.az/post/154607/) Կրեմլի վրդովմունքի մասին՝ Հայաստանի՝ Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Հռոմի ստատուտին միանալու փաստի առնչությամբ, անմիջապես այն բանից հետո, երբ նա ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալման օրդեր է արձակել։ Սակայն եթե այն ժամանակ Կրեմլի դժգոհության մասին լցոնումներ էին հնչում ռուսական իշխանություններին մոտ կանգնած Telegram ալիքներից, ապա այսօր այդ դժգոհությունը տեղափոխվել է պաշտոնական մակարդակ։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, հղում անելով ՌԴ ԱԳՆ-ի աղբյուրներին, Մոսկվան բացարձակապես անընդունելի է համարում Երևանի` Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Հռոմի կանոնադրությանը միանալու ծրագրերը Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարության դեմ՝ իրավականորեն դատարկ «օրդերների» ֆոնին:
«Մոսկվան բացարձակապես անընդունելի է համարում պաշտոնական Երևանի՝ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությանը միանալու պլանները՝ Ռուսաստանի ղեկավարության դեմ ՄՔԴ-ի վերջին անօրինական և իրավականորեն դատարկ «օրդերների» ֆոնին», - ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։

МИД России недоволен присоединением Еревана к Римскому статуту МУС
На днях Caliber.Az уже сообщал (https://caliber.az/post/154607/ ) о возмущении Кремля фактом присоединения Армении к Римскому статуту Международного уголовного суда (МУС) сразу после того, как тот выдал ордер на арест президента РФ Владимира Путина. Однако если тогда были вбросы о недовольстве Кремля со стороны приближенных к российским властям Телеграм-каналов, то сегодня это недовольство перешло на официальный уровень.
Как передает ТАСС со ссылкой на источники в МИД России, Москва считает абсолютно неприемлемыми планы Еревана по присоединению к Римскому статуту Международного уголовного суда (МУС) на фоне юридически ничтожных «ордеров» в отношении руководства РФ.
«В Москве считают абсолютно неприемлемыми планы официального Еревана по присоединению к Римскому статуту Международного уголовного суда на фоне недавних незаконных и юридически ничтожных «ордеров» МУС в отношении российского руководства», - сообщили ТАСС во внешнеполитическом ведомстве РФ.