Ֆարիդ Շաֆիև. Ադրբեջանը չի համագործակցի Հայաստանում ԵՄ առաքելության հետ
Հայաստանում Եվրամիության առաքելությունը ծառայում է ոչ թե խաղաղությանն ու անվտանգությանը, այլ Հայաստանի շահերին։
Այս մասին Twitter-ում գրել է Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի խորհրդի նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը, փոխանցում է Caliber.Az-ը։
Նա ընդգծել է, որ այդ միտումով պայմանավորված՝ Ադրբեջանը հետագայում չի համագործակցի ԵՄ առաքելության հետ։
Հիշեցնենք, որ երեկ Հայաստանում ԵՄ առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը անհեթեթ հայտարարություն էր արել, թե իբր Ադրբեջանը պատրաստվում է գարնանը հարձակվել Հայաստանի վրա: Ընդ որում՝ Ռիտերը հղում է արել հայկական կողմի հայտարարություններին:
Ի պատասխան դրան՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարեց, որ Եվրամիությունը չպետք է թույլ տա հայկական կողմին չարաշահել ԵՄ առաքելության ներկայությունը՝ լարվածությունը սրելու և իր պարտավորություններից խուսափելու համար։

Фарид Шафиев: Азербайджан не будет сотрудничать с миссией ЕС в Армении
Как сообщает Report, об этом председатель правления Центра анализа международных отношений Фарид Шафиев написал в Twitter.
Он подчеркнул, что из-за этой тенденции Азербайджан в будущем не будет сотрудничать с миссией Евросоюза.
Напомним, что вчера глава миссии ЕС в Армении Маркус Риттер сделал абсурдное заявление, о том что якобы Азербайджан готовится весной напасть на Армению. При этом М.Риттер ссылался на утверждения армянской стороны.
В ответ на это в МИД Азербайджана заявили, что Европейский Союз не должен позволять армянской стороне злоупотреблять присутствием миссии ЕС для эскалации напряженности и уклонения от своих обязательств.