Ջեյհուն Բայրամովը Իսրայելի նախագահին տեղեկացրել է Հայաստանի սադրանքների մասին ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը մարտի 30-ին Իսրայել կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպել է Իսրայելի նախագահ Իցհակ Հերցոգի հետ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը քննարկվել են Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության արդիական հարցեր, տարածաշրջանային և միջազգային իրավիճակը։
Ջեյհուն Բայրամովը նշել է, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո 30 տարիների ընթացքում հաջողություններ են գրանցվել տարբեր ուղղություններում, մասնավորապես՝ քաղաքականության, տնտեսության, անվտանգության, մշակույթի, կրթության, բարձր տեխնոլոգիաների, կիբերանվտանգության և այլ ոլորտներում։
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի և Իսրայելի ղեկավարների սերտ շփումները կարևոր դեր են խաղում հարաբերությունների զարգացման գործում։ Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ 2021 թվականին Իսրայելում Ադրբեջանի առևտրային և զբոսաշրջային ներկայացուցչությունների և Ադրբեջանի դեսպանատան բացումը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ցուցիչ է։
Ջեյհուն Բայրամովը Իցհակ Հերցոգին տեղեկացրել է նաև հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի, օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող լայնածավալ վերականգնողական աշխատանքների, Հայաստանի կողմից իրականացվող ռազմաքաղաքական սադրանքների մասին: Նախարարն ընդգծել է, որ հայկական կողմը խուսափում է կատարել ստանձնած պարտավորությունները, ադրբեջանական տարածքներում շարունակվում է ականային սպառնալիքը։
Նա հայտարարել է, որ Հայաստանը դեռ ամբողջությամբ դուրս չի բերել իր զինված ուժերը Ադրբեջանի տարածքներից, շարունակում է իր ագրեսիվ հռետորաբանությունը: Բայրամովն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը վճռական է տարածաշրջանում խաղաղություն և անվտանգություն հաստատելու, ինչպես նաև հայ բնակիչներին վերաինտեգրելու հարցում։

30 марта министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках официального визита в Израиль встретился с президентом этой страны Ицхаком Герцогом.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, на встрече были обсуждены актуальные вопросы двустороннего и многостороннего сотрудничества между Азербайджаном и Израилем, региональная и международная ситуация.
Джейхун Байрамов отметил, что за 30 лет с момента установления дипломатических отношений между двумя странами достигнуты успехи в различных направлениях, в частности в областях политики, экономики, безопасности, культуры, образования, высоких технологий, кибербезопасности и т.д. Он подчеркнул, что тесные контакты между лидерами Азербайджана и Израиля играют важную роль в развитии отношений. Джейхун Байрамов заявил, что открытие торговых и туристических представительств Азербайджана в Израиле в 2021 году и посольства Азербайджана является показателем развития двусторонних отношений.
Джейхун Байрамов также проинформировал Ицхака Герцога о текущей ситуации в регионе в постконфликтный период, о масштабных восстановительных работах, которые Азербайджан проводит на освобожденных от оккупации территориях, о совершаемых Арменией военно-политических провокациях, уклонении армянской стороной от своих обязательств, сохраняющейся минной угрозе на азербайджанских территориях. Министр подчеркнул, что Армения все еще не полностью вывела свои вооруженные силы из Азербайджана, продолжает выступать с агрессивной риторикой. Он заявил, что Азербайджан полон решимости установить мир и безопасность в регионе, а также реинтегрировать армянских жителей.
Ицхак Герцог отметил, что Израиль придает большое значение развитию отношений с Азербайджаном. По его словам, традиции дружбы и солидарности, существующие между народами двух стран, являются важной составляющей двусторонних отношений. Ицхак Герцог подчеркнул положительный вклад еврейской общины, проживающей в Азербайджане, в двусторонние отношения и выразил уверенность в том, что открытие посольства Азербайджана в Израиле сыграет важную роль в дальнейшем развитии связей.