Փաշինյանին ոչինչ չի խանգարում ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը Ֆարհադ Մամեդով դատողությունները
26 Մայիսի 2023 19:01
Հարավային Կովկասի հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ֆարհադ Մամեդովը իր Տելեգրամ-ալիքում հրապարակել է հոդված, որտեղ դրույթապես հերքում է Երևանի վերնախավի մի մասի պնդումները այն մասին, որ Հայաստանի օրենսդրությունը իբր Փաշինյանին արգելում է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
«Չնայած Ադրբեջանը (ԱՀ) և Հայաստանը (ՀՀ) պատրաստվում են ճանաչել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ 86,6 հազար քառ. կմ. և 29,8 հազար քառ. կմ. սահմաններում, հայկական վերնախավի մի մասը փորձում է հիմնավորել խաղաղության պայմանագրի կնքման անհնարինությունը։
Հայաստանի Սահմանադրություն
1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայաստանը Անկախության մասին հռչակագիր է ընդունել։ Հռչակագիրը հղում է պարունակում՝ Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի ակտին, որում Ղարաբաղը դիտարկվում է, որպես Հայաստանի մաս։ Իր հերթին, 1995 թվականի Հայաստանի Սահմանադրության (ՀՍ) նախաբանը հղում է պարունակում Անկախության հռչակագրին։ 1989-ի ակտին ՀՍ-ի նախաբանի անուղղակի հղումով՝ հայկական իստեբլիշմենտի մի մասը հայտարարում է, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս ճանաչմամբ խաղաղության պայմանագիրը հակասում է Հայաստանի Սահմանադրությանը։ Ժամանակ շահելու համար Փաշինյանը կարող է բարձրացնել Սահմանադրության փոփոխության հարցը, սակայն իրականում դրա համար ոչ մի անհրաժեշտություն չկա։
Բանը նրանում է, որ Հայաստանի Հանրապետության կողմից այլ դերակատարների հետ կնքված բոլոր հիմնարար համաձայնագրերը ենթադրում են տարածքային ամբողջականության ճանաչումը։ Միջազգային հանրության/օրենքի համաձայն՝ Հայաստանի տարածքը կազմում է 29,8 հազար քառ. կմ։ Ռուսաստանի հետ երկկողմ պաշտպանական պայմանագրերը, 1992 թվականի Հավաքական անվտանգության պայմանագիրը, ինչպես նաև այլ երկրների հետ կնքված բոլոր մյուս պայմանագրերը՝ ՀՀ-ի տարածքային ամբողջականության ներքո կանխատեսում են 29,8 հազար քառ. կմ։ Այսպիսով, եթե այս բոլոր համաձայնագրերը Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) կողմից հաստատվել են որպես ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանող, ապա Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս ճանաչմամբ խաղաղության մասին պայմանագիրը նույնպես չի կարող հակասել Հայաստանի Սահմանադրությանը։ Հակառակ դեպքում, բոլոր կարևոր միջազգային պայմանագրերը առանց բացառության, նույնպես պետք է հայտարարվեն որպես հակասահմանադրական։
1991 vs. 1989 թ
Ոմանք վկայակոչում են 1991թ. դեկտեմբերի 10-ի «հանրաքվեն» և պնդում, որ Ղարաբաղը դուրս է եկել Ադրբեջանի կազմից դեռ 1991 թվականին: Մի կողմ թողնելով այն փաստը, որ այդ «հանրաքվեն» ոչ ոքի կողմից չի ճանաչվել, կարելի է կազմել տրամաբանական հարց. եթե, ըստ 1989 թվականի ակտի Ղարաբաղը և Հայաստանը՝ մեկ միավոր են, ապա 1991 թվականին ղարաբաղցի հայերը ո՞ւմից են հռչակել իրենց «անկախությունը»: Ադրբեջանի՞ց, թե՞ Հայաստանից։ Պատասխանից անկախ՝ 1991թվականի և 1989 թվականի «իրադարձությունները» փոխադարձաբար չեղարկում են միմյանց։
1992 թվականի որոշումը
Հայաստանի Գերագույն խորհրդի (ԳԽ) 1992 թվականի հուլիսի 8-ի «որոշման» համաձայն՝ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս ճանաչող ցանկացած իրավական ակտ համարվում է «անընդունելի»։ Քանի որ որոշումը կայացվել է ԳԽ-ի կողմից, ենթադրվում է, որ այն չեղարկել կարող է միայն խորհրդարանը։ Իսկ իրականում, Հայաստանի սահմանադրության (հոդված 5) և 2018 թվականի Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին օրենքի (հոդված 2, 37) համաձայն՝ հատկապես օրենքները (և ոչ որոշումները) կառավարության ակտերի նկատմամբ առաջնահերթություն ունեն: Այլ կերպ ասած, վարչապետի կողմից ստորագրած խաղաղության պայմանագիրը ինքնաբերաբար կչեղարկի 1992 թվականի որոշումը։
Վավերացում
2018 թվականի մարտի 23-ի «Միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքի համաձայն՝ վավերացման ընթացակարգը ունը հետևյալ տեսքը.
ա. Պայմանագրի տեքստը պետք է նախօրոք անցնի արտաքին գործերի, արդարադատության և ֆինանսների նախարարություններով և ստանա դրանց դրական եզրակացությունը (հոդված 11).
բ. Նախարարությունների դրական եզրակացության հիման վրա ստորագրված պայմանագիրը պետք է ուղարկվի Սահմանադրական դատարան (հոդված 12).
գ. Սահմանադրական դատարանի կողմից ընդունված պայմանագիրը պետք է վավերացվի խորհրդարանի կողմից և հաստատվի նախագահի կողմից (հոդված 13):
Հայաստանի սահմանադրության 103-րդ հոդվածի համաձայն՝ կարևոր ակտերը ընդունվում են խորհրդարանի ձայների 3/5 մեծամասնությամբ։ 2021 թվականի ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է խորհրդարանական 107 մանդատներից 71-ը։ Սահմանադրական դատարանում, կառավարությունում, նախագահական կառույցում Փաշինյանի «կադրային բարեփոխումները» հանգեցրել են իշխանության բոլոր ճյուղերում նրա դիրքերի ամրապնդմանը։ Սա նշանակում է, որ եթե խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվի, Փաշինյանը կկարողանա այն անցկացնել Սահմանադրական դատարանով, վավերացնել ձայների 3/5 մեծամասնությամբ (64 պատգամավոր) և հասնել նախագահի հավանությանը»,- գրում է Ֆ. Մամեդովը։

Пашиняну ничто не мешает признать территориальную целостность Азербайджана Рассуждения Фархада Мамедова
26 Мая 2023 11:40
Глава Центра исследований Южного Кавказа Фархад Мамедов в своем Телеграм-канале опубликовал статью, в которой тезисно опровергает выдуманные частью ереванской элиты утверждения о том, что армянское законодательство якобы запрещает Пашиняну признавать территориальную целостность Азербайджана.
«Хотя Азербайджан (АР) и Армения (РА) собираются признавать территориальную целостность друг друга в рамках 86,6 тыс. км2 и 29,8 тыс. км2, часть армянской элиты пытается обосновать невозможность заключения мирного договора.
Конституция Армении
23 августа 1990 года Армения приняла Декларацию о независимости. В Декларации содержится ссылка на акт Верховного совета Армянской ССР от 1 декабря 1989 года, в котором Карабах рассматривается как часть Армении. В свою очередь преамбула Конституции Армении (КА) от 1995 года содержит ссылку на Декларацию о независимости. Из-за косвенной ссылки в преамбуле КА на акт 1989 года часть армянского истеблишмента заявляет, что мирное соглашение с признанием Карабаха частью Азербайджана противоречит Конституции Армении. Чтобы выиграть время Пашинян может поставить вопрос об изменении Конституции, однако в реальности никакой необходимости для этого нет.
Дело в том, что все фундаментальные соглашения, подписанные РА с другими акторами, подразумевают признание территориальной целостности. Согласно международному сообществу/праву, территория Армении составляет 29,8 тыс. км2. Двусторонние соглашения по обороне с Россией, Договор о Коллективной безопасности 1992 г., а также все прочие соглашения, подписанные с другими странами, под территориальной целостностью РА подразумевают именно 29,8 тыс. км2. Таким образом, если все эти соглашения были одобрены Конституционным судом (КС) как соответствующие Конституции РА, то и мирное соглашение с признанием Карабаха частью Азербайджана также не может противоречить Конституции Армении. В противном случае, все без исключения важные международные соглашения также должны быть объявлены антиконституционными.
1991 vs. 1989
Кое-кто ссылается на «референдум» 10 декабря 1991 года и утверждает, что Карабах вышел из состава Азербайджана еще в 1991 г. Оставив в стороне тот факт, что этот «референдум» никем не признан, можно сформировать закономерный вопрос: если по акту от 1989 г. Карабах и Армения - это единое образование, то от кого в 1991 г. карабахские армяне провозгласили свою «независимость»? От Азербайджана или от Армении? В независимости от ответа «события» 1991 г. и 1989 г. взаимно аннигилируют друг друга.
Решение от 1992 г.
Согласно «решению» Верховного совета (ВС) Армении от 8 июля 1992 года, любой правовой акт о признании Карабаха частью Азербайджана считается «неприемлемым». Поскольку решение принято ВС, предполагается, что отменить его может только парламент. На самом же деле, согласно КА (статья 5) и Закону «О нормативно-правовых актах» 2018 г. (статья 2, 37), именно законы (а не решения) имеют приоритет над актами правительства. Другими словами, мирное соглашение, подписанное премьер-министром, автоматически отменит решение 1992 г.
Ратификация
Согласно закону от 23 марта 2018 г. «О международных договорах», процедура ратификации выглядит следующим образом:
1. a. Текст соглашения должен предварительно пройти через министерства иностранных дел, юстиции и финансов и получить их положительное заключение (статья 11);
2. b. Договор, подписанный на основании положительного заключения министерств, должен быть направлен в КС (статья 12);
3. c.  Соглашение, принятое КС, должно быть ратифицировано парламентом и подтверждено президентом (статья 13).
Согласно статье 103 КА, важные акты принимаются большинством в 3/5 голосов парламента. На выборах 2021 года партия «Гражданский договор» получила 71 из 107 мест парламента. «Кадровые реформы» Пашиняна в КС, правительстве и в президентском институте привели к укреплению его позиций во всех ветвях власти. Это означает, что если мирное соглашение будет подписано, Пашинян сможет его провести через КС, ратифицировать большинством в 3/5 (64 депутата) голосов и добиться утверждения президентом», - пишет Ф. Мамедов.