27 Մայիսի 2023 09:14
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին շնորհավորել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ Ադրբեջանի Անկախության օրվա կապակցությամբ, որը նշվում է մայիսի 28-ին:
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ շնորհավորական ուղերձում ասվում է.
«Մեր երկրների հարաբերությունները խորը պատմական արմատներ ունեն և հիմնված են փոխադարձ վստահության, հարգանքի և արդյունավետ համագործակցության վրա։ Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կկարողանանք առավելագույնս իրացնել Կիևի և Բաքվի ռազմավարական գործընկերության առկա ներուժը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում։
Ադրբեջանական ժողովրդի համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևը, ում 100-ամյակը նշվում է այս տարի, ասել է, որ չկա ավելի դժվար ճանապարհ, քան դեպի անկախություն տանող ճանապարհն է։ Միաժամանակ, չնայած բոլոր դժվարություններին, մեր երկրները վստահորեն առաջ են շարժվում այս ճանապարհով։ Մեր պետության և ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար այս դժվարին պահին, երբ շարունակվում է Ռուսաստանի պատերազմն Ուկրաինայի դեմ, կուզենայի երախտագիտություն հայտնել Ադրբեջանին հետևողական դիրքորոշման համար՝ որն աջակցում է մեր երկրի տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակներում։ Նաև ցանկանում եմ վերահաստատել Ուկրաինայի անփոփոխ դիրքորոշումը Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը աջակցելու հարցում»։

Зеленский поздравил Ильхама Алиева с Днем независимости Азербайджана
Президент Украины Владимир Зеленский поздравил президента Азербайджана Ильхама Алиева по случаю 28 Мая – Дня независимости Азербайджана.
«От имени украинского народа и от меня лично примите самые сердечные поздравления по случаю национального праздника Азербайджана – Дня независимости.
Отношения между нашими странами имеют глубокие исторические корни и основаны на взаимном доверии, уважении, плодотворном сотрудничестве. Уверен, что совместными усилиями мы сможем в максимальной степени реализовать имеющийся потенциал стратегического партнерства между Киевом и Баку во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев, 100-летие которого отмечается в нынешнем году, говорил, что нет сложнее пути, ведущего к независимости. Вместе с тем, несмотря на все трудности, наши страны уверенно идут вперед по этому пути. В это сложное для нашего государства и всего цивилизованного мира время, когда продолжается война России против Украины, хотелось бы выразить признательность за последовательную позицию Азербайджана по поддержке территориальной целостности и суверенитета нашей страны в пределах международно признанных границ. Хочу также еще раз подтвердить неизменную позицию Украины по поддержке территориальной целостности и суверенитета Азербайджанской Республики.
Пользуясь возможностью, желаю Вам крепкого здоровья, новых достижений на пути развития сильного и процветающего Азербайджана, а азербайджанскому народу - мира, благополучия и благосостояния».