Բուլղարիայի նախագահ. Ադրբեջանը ապացուցեց, որ վստահելի գործընկեր է Եվրոպայի համար
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի մեկնարկից առաջ լրագրողներին ասել է՝ Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևը։
«Մեզ հաջողվեց իրականացնել լրացուցիչ գազի մատակարարումների եվրոպական տեսլականը, ադրբեջանական գազի լրացուցիչ ծավալները Եվրոպա, որպեսզի այս տեսլականը վերածվի շատ արդյունավետ նախագծի, որը կարող է իրականացվել։ Այս հավելյալ քանակությամբ գազը Ադրբեջանից մատակարարվում է Թուրքիա և Հունաստան՝ մինչև Բուլղարիա, Ռումինիա։ Մենք միավորել ենք գազային ցանցերի հզորությունները, և այժմ ունենք բոլոր անհրաժեշտ պայմանները, որպեսզի ադրբեջանական գազը հասնի Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի երկրներ»,- ասել է Բուլղարիայի նախագահը` սա համարելով էներգետիկ անվտանգության կարևոր ձեռքբերում։
«Սա լուրջ ներդրում է Ադրբեջանի և ԵՄ-ի քաղաքական հարաբերություններում։ Մենք ավարտել ենք Հունաստան-Բուլղարիա փոխկապակցումը, այժմ Բուլղարիայում ստանում ենք ադրբեջանական գազի ծավալներ, ինչպես նաև սկսել ենք Բուլղարիայի և Սերբիայի միջև փոխկապակցիչի կառուցումը»,- ասել է Ռումեն Ռադևը։

Президент Болгарии: Азербайджан проявил себя надежным партнером для Европы
Как передает Report, об этом президент Болгарии Румен Радев заявил журналистам перед началом саммита Европейского политического сообщества.
«Нам удалось реализовать европейское видение дополнительных поставок газа, дополнительных объемов азербайджанского газа в Европу, чтобы воплотить это видение в осуществимый очень продуктивный проект. Это дополнительное количество газа поставляется из Азербайджана в Турцию и Грецию до Болгарии, Румынии. Мы объединили мощности газовых сетей, и теперь у нас есть все необходимые условия для того, чтобы азербайджанский газ дошел до стран Центрально-Восточной Европы»,- сказал президент Болгарии, назвав это важным достижением для энергобезопасности.
«Это серьезный вклад в политические отношения между Азербайджаном и ЕС. Мы закончили интерконнектор Греция-Болгария, теперь мы получаем объемы азербайджанского газа в Болгарии, и мы начали еще строительство интерконнектора между Болгарией и Сербией»,- отметил Румен Радев.