Գորդոն Բիրել. BP-ն ակնկալում է Ադրբեջանում գազի լրացուցիչ պաշարների հայտնաբերում
Այս մասին հայտարարել է BP-ի արդյունահանման և շահագործման գծով գործադիր փոխնախագահ Գորդոն Բիրելը՝ Բաքվի էներգետիկ ֆորումի առաջին օրվա ելույթի ժամանակ, որն այսօր սկսել է իր աշխատանքը, հայտնում է Сaliber.Az-ը։
Նրա խոսքով, ներկայումս Կասպից ծովի ադրբեջանական հատվածում գտնվող նավթագազային հանքավայրերի՝ «Ազերի-Չըրագ-Գյունեշլի» բլոկում գազի պաշարների խորը շերտերի գնահատում է անցկացվում:
Բիրելը հավելել է, որ ուսումնասիրվում է «Շահ Դենիզ» գազակոնդենսատային հանքավայրից գազի արդյունահանման ավելացման հնարավորությունը, և այստեղ նոր հետախուզական հոր է հորատվում. «Այս աշխատանքների արդյունքում կհայտնաբերվեն գազի մեծ պաշարներ։ Արդյունքում հույս ունենք, որ Եվրոպա տեղափոխվող գազի ծավալները կավելանան»։

Гордон Биррел: Компания BP ожидает обнаружения дополнительных запасов газа в Азербайджане
Как сообщает Report, об этом заявил исполнительный вице-президент BP по добыче и операциям Гордон Биррел во время выступления в первый день Бакинского энергетического форума, который начал свою работу сегодня.
По его словам, в настоящее время проводится оценка запасов газа в глубоких пластах на блоке нефтегазовых месторождений «Азери-Чираг-Гюнешли» в азербайджанском секторе Каспия.
Биррел добавил, что изучаются возможности увеличения добычи газа с газоконденсатного месторождения «Шахдениз», и в настоящее время здесь бурится новая разведочная скважина: «В результате этих работ будут обнаружены большие запасы газа. В результате мы надеемся, что объемы газа, транспортируемого в Европу, увеличатся».